Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Abp Józef Górzyński: Nie wiemy, czym nas jeszcze Franciszek może zaskoczyć

Arcybiskup koadiutor Józef Górzyński

Od środy 27 lipca gościmy na polskiej ziemi papieża Franciszka, podczas Światowych Dni Młodzieży (Kraków − Jasna Góra − Auschwitz: 27−31 lipca 2016). Na zamkniętym spotkaniu z Ojcem Świętym w katedrze wawelskiej był poranny gość Radia Olsztyn, metropolita warmiński, koadiutor, abp ks. Józef Górzyński.

Papież Franciszek przywiózł nam trzy słowa: jedność, solidarność, służba. – Nie wiemy, czym nas jeszcze Franciszek może zaskoczyć – skomentował te słowa abp Górzyński. – Papież jest osobą bardzo bogatą, otwartą na to co dzieje się w świecie, na interpretacje Ewangelii i odniesienia do życia – powiedział abp Górzyński. – Papież ma taką cechę praktycznego odnoszenia Ewangelii do życia i wzywa do tego, by być konkretnym w naszej postawie wobec Boga i drugiego człowieka.

Już pierwszego dnia pielgrzymki papież zaapelował o solidarność z uchodźcami i natychmiast wywiązała się polityczna dyskusja, jak to dosłownie rozumieć, czy otworzyć granice, wywiązać się ze zobowiązań wobec Brukseli odnośnie tzw. parytetu, a może śląc pomoc?

To pytanie padło też na zamkniętym spotkaniu papieża Franciszka z biskupami w katedrze na Wawelu – przyznał abp Górzyński. – Jaką postawę przyjmować wobec uchodźców? Papież odpowiedział bardzo jasno: trzeba oceniać sytuację, nie można udzielić odpowiedzi oderwanej od realnej oceny rzeczywistości, dopiero z realnej oceny sytuacji wynika sposób działania, gdyż każdy znajduje się w innej sytuacji i ma różne możliwości niesienia pomocy. To co papież podkreślał jako ważne, to wrażliwość. Każdy ma chrześcijańskie, ewangeliczne zobowiązanie do wychodzenia naprzeciw i pomagania, natomiast każdy musi ocenić w sposób właściwy sobie sytuacje w której się znajduje, realną możliwość niesienia pomocy. Ma ją nieść – to już moje dopowiedzenie, ale trudno żeby jedni drugim podpowiadali co mają czynić, bo każdy ma inna sytuację.

Papież przestrzega przed pokusą narzucania innym swojej woli, co niektóre media odczytały w kontekście politycznym. – Dostrzegłem niedobrą manierę podchwytywania słów papieża – skomentował te opinie medialne abp Górzyński. – Ludzie wierzący czekają na pouczenie Ojca, który jest namiestnikiem Chrystusa tutaj na ziemi i ludzie wierzący to wiedzą, że tam jest słowo, które jest do nas skierowane, ono jest głębsze niż wypowiadający je rozumie, gdyż zakładamy natchnienie Ducha Świętego. Każdy powinien odczytywać te słowa indywidualnie. Natomiast papież ma zadanie przypominać prawdy ewangeliczne i te prawdy zawsze brzmią jak rodzaj pouczenia, przypomnienia i wezwania i tak zawsze należy je odczytywać.

Dzisiaj papież Franciszek złoży wizytę w niemieckim, nazistowskim obozie zagłady w Auschwitz – Birkenau. Ta wizyta odbędzie się w milczeniu. W tym roku przypada 75. rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego. Ojciec Święty uda się pieszo na teren byłego obozu koncentracyjnego, przechodząc sam przez bramę wejściową. Przy wejściu na dziedziniec bloku 11 Ojciec Święty spotka się indywidualnie z 15 osobami ocalałymi z obozu. Pomodli się w celi męczeństwa Ojca Kolbego.

Z abp Józefem Górzyńskim rozmawia Mirosław Sochacki.

00:00 / 00:00

 

(as)

 

 

 

 

 

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Bursztyn
Czy przekopując Mierzeję wydobędziemy bursztyn wart miliony?

Dzięki przekopaniu Mierzei Wiślanej Polska wzbogaci się o tony bursztynu - mówił wiceminister kultury Jarosław Sellin w Radiu Gdańsk.  Jego zdaniem chodzi o bursztyn wart 880 milionów...

Zamknij
RadioOlsztynTV