Reklama

Posłuchaj Radia

Zobacz
Ramówkę

Pogoda:
 Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy

Kolejny krok w stronę przekopu Mierzei Wiślanej

Mierzeja Wiślana. Fot. Marek Ostrowski

Urząd Morski w Gdyni ogłosił przetarg na wykonanie projektu przekopu. Zainteresowane firmy lub konsorcja poznamy na początku listopada.

Projekt ma być gotowy w ciągu 18 miesięcy od daty podpisania umowy. Mimo ogłoszenia przetargu nie jest znane dokładne miejsce, w którym powstanie przekop. Do tej pory analizowane były cztery lokalizacje: Piaski, Nowy Świat, Skowronki i Przebrno. Ostatecznego wyboru dokonają ministerialni urzędnicy.

Przekop Mierzei Wiślanej ma kosztować ponad 1,5 miliona euro. Obejmuje budowę kanału żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, w tym m.in. śluzy z konstrukcją zamknięć oraz portu postojowego od strony Zalewu. Do tego połączenia drogowe i mosty oraz modernizacja wejścia do portu Elbląg. Projekt zakłada też utworzenie sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym.

Sam kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej ma kosztować 800 milionów złotych. Inwestycja może być gotowa za 6 lat. W ramach rekompensaty dla mieszkańców planowana jest budowa dwóch mostów. Jeden ma połączyć Kąty Rybackie z Krynicą Morską, a drugi Świbno z Mikoszewem, co zastąpiłoby obecną przeprawę promową. W planach jest także przebudowa drogi wojewódzkiej nr 501, z Krynicy Morskiej przez Mikoszewo i Wyspę Sobieszewską do Gdańska.

Wizualizacja kanału przez Mierzeją Wiślaną w Nowym Świecie

(kan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Największa stacja radiowa na Warmii i Mazurach
Olsztyn FM103 Elbląg FM103,4 Ełk FM99,6

Zaprenumeruj nasz newsletter

Logowanie wyłącznie dla użytkowników
zatwierdzonych przez administratora