Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mimo niepowodzenia dalej chcą szukać ukrytego skarbu

Fot. Mirosław Sochacki

Nie ma tajemniczego pomieszczenia, nie ma Bursztynowej Komnaty, ale… poszukiwacze nie rezygnują z rozwiązania zagadki.

Bez rezultatu zakończyły się ich prace na terenie kompleksu poniemieckich schronów w Mamerkach. Badanym obiektem był ogromny fundament niedokończonego przez Niemców schronu łączności, w którym według relacji świadków miały być pod koniec wojny ukryte jakieś skrzynie. Firma specjalizująca się w wierceniu w betonie wykonała cztery otwory, każdy na głębokość czterech metrów. I choć wiercenia były poprzedzone badaniami georadarem – fundament okazał się betonowym monolitem.

 

Posłuchaj relacji Mirosława Sochackiego

 

Fot. Mirosław Sochacki

Fot. Mirosław Sochacki

Pierwsze odwierty na podstawie wskazań georadaru wykonano 15 czerwca, ale wówczas nie udało się ustalić dokładnej lokalizacji pomieszczenia.

– Tym razem dysponujemy nowymi, jeszcze dokładniejszymi badaniami georadaru – mówił Bartłomiej Plebańczyk z muzeum w Mamerkach – firma wykonująca badanie jest pewna na 99%, że pomieszczenie istnieje.

Georadar był cały czas dostępny podczas prowadzonej dziś (12 lipca) akcji, skanując fundament bunkra. Gdyby pomieszczenie zostało odnalezione, wprowadzony by został do niego kabel specjalistycznej kamery. Uzyskane zdjęcia miały dać ostateczną odpowiedź na pytanie, co znajduje się pod ziemią. Spekulowano, że mogą tam być archiwa, eksponaty muzealne, zabytki militarne, a może nawet bursztynowa komnata.

Mimo niepowodzenia, Bartłomiej Plebańczyk, opiekun schronów w Mamerkach, nie poddaje się. Zapowiada dalsze poszukiwania w przyszłych sezonach.

_________________________________________________________________________________________

W Mamerkach mieściła się Kwatera Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych Trzeciej Rzeszy.

W Mamerkach mieściła się wojenna siedziba dowództwa wojsk lądowych Wehrmachtu. Fot. zbiory Muzeum w Mamerkach

Przez ponad 3 wojenne lata była siedzibą 40 generałów i feldmarszałków oraz 1500 żołnierzy i personelu obsługi. Tworzyły ją dziesiątki baraków mieszkalnych i ponad 30 wciąż niezniszczonych schronów. To z tego miejsca od 1941 roku kierowano walkami na froncie wschodnim. Tu powstawały też plany zamachu na Adolfa Hitlera.

Bunkier gigant – największy zachowany bunkier na Mazurach. To ogromna betonowa budowla ważąca 15 tysięcy ton. Bunkier ma 5 pomieszczeń. To tutaj w razie nalotów lotniczych chronili się dowódcy sztabu generalnego.

Poniżej zdjęcia z pierwszej próby odnalezienia Bursztynowej Komnaty w Mamerkach.

W Mamerkach trwają poszukiwania Bursztynowej Komnaty. Fot. M. Sochacki

Odwierty mają pomóc w znalezieniu ewentualnych skarbów ukrytych w bunkrach w Mamerkach. Fot. A. Piedziewicz

W Mamerkach trwają poszukiwania Bursztynowej Komnaty, na zdjęciu jeden z odwiertów. Fot. M. Sochacki

Odwierty mają pomóc w znalezieniu ewentualnych skarbów ukrytych w bunkrach w Mamerkach. Fot. A. Piedziewicz

W kompleksie bunkrów w Mamerkach koło Kętrzyna rozpoczęły się poszukiwania Bursztynowej Komnaty. Fot. A. Piedziewicz

W kompleksie bunkrów w Mamerkach koło Kętrzyna rozpoczęły się poszukiwania Bursztynowej Komnaty. Fot. A. Piedziewicz

W poszukiwaniach Bursztynowej Komnaty udział brał reporter Radia Olsztyn Mirosław Sochacki (od lewej). Fot. A. Piedziewicz

Do Mamerek przyjechali amerykańscy żołnierze uczestniczący w ćwiczeniach Anakonda. Fot. A. Piedziewicz

Oryginalna Bursztynowa Komnata w 1917 roku. Fot. Wikipedia

Bursztynowa Komnata to dzieło gdańskich mistrzów powstałe na początku XVIII wieku. Są to ściany pokoju o wymiarach 10,5 na 11,5 metra pokryte precyzyjnie dobranymi i obrobionymi kawałkami bursztynu. Król Prus Fryderyk Wilhelm podarował ją carowi Rosji Piotrowi Wielkiemu. W 1941 roku została zrabowana przez hitlerowców. Ostatni raz Bursztynową Komnatę widziano w 1944 roku w zamku w obecnym Kaliningradzie.

 

 

(as/kpias)

Więcej w Mamerki
Tajemnica Mamerek – część 6

Kwatera Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych Trzeciej Rzeszy w Mamerkach. Przez ponad 3 wojenne lata była siedzibą 40 generałów i feldmarszałków oraz 1500 żołnierzy i personelu obsługi....

Zamknij
RadioOlsztynTV