Reklama

Posłuchaj Radia

Zobacz
Ramówkę

Pogoda:
 Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy

Olsztyński PiS podjął uchwałę przeciwko budowie spalarni śmieci

Wizualizacja spalarni

Zarząd okręgu olsztyńskiego Prawa i Sprawiedliwości podjął uchwałę sprzeciwiającą się budowie spalarni śmieci w Olsztynie. Poinformował o tym w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury i budownictwa, a od dwóch tygodni prezes zarządu okręgu olsztyńskiego PiS.

Podjęliśmy bardzo ważną uchwałą, jako zarząd dotyczącą przygotowywanej przez sejmik wojewódzki zmiany Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami, w którym jest przewidziana budowa wielkiej spalarni śmieci w Olsztynie. My podjęliśmy uchwałę przeciwko tej budowie i zobowiązaliśmy radnych wojewódzkich PiS do głosowania przeciw. Bardzo negatywnie oceniamy ten projekt, zmuszanie samorządów do ponoszenia gigantycznych opłat. Będziemy robić wszystko, by uniemożliwić jego realizację

- powiedział prezes Szmit.

Prezes Szmit odniósł się też do podanych przez władze Olsztyna w mediach informacji, że budowa spalarni uzyskała akceptację ministerstwa środowiska.

To fałszywa informacja. Ministerstwo środowiska musiało wyrazić zgodę na zmianę Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami, bo władze Olsztyna dostarczyły wymagane dokumenty. Była to więc ocena formalna, a nie merytoryczna. Natomiast my oceniamy ten projekt merytorycznie i z tej strony nie widzimy przydatności i potrzeby tej budowy. Nasza ocena merytoryczna tego projektu jest zdecydowanie negatywna

- stwierdził prezes Szmit

 

Przypomnijmy, iż projekt ma zostać zrealizowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego przez spółkę celową. Spółkę ma powołać olsztyński MPEC, który wraz Polskim Funduszem Rozwoju ma objąć w niej większość udziałów. MPEC wniesie do spółki aport w postaci elektrociepłowni w Kortowie oraz działki przy ul. Lubelskiej pod budowę spalarni. Partnerem mniejszościowym ma zostać podmiot prywatny. Polski Fundusz Rozwoju ma zainwestować w ten projekt 100 mln złotych, pozostała kwotę miasto chce pozyskać z funduszy unijnych i kredytów bankowych. Spalarnia ma powstać do 2020 roku i przez 25 lat produkować ciepło i prąd. Po 25 latach spółkę przejmie MPEC.

 

(as)

 

ZOBACZ TAKŻE

Największa stacja radiowa na Warmii i Mazurach
Olsztyn FM103 Elbląg FM103,4 Ełk FM99,6

Zaprenumeruj nasz newsletter

Logowanie wyłącznie dla użytkowników
zatwierdzonych przez administratora