Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Siekierą rozbierał niewybuch. Stracił część dłoni

Fot. KWP w Olsztynie

35-letni mężczyzna stracił część dłoni, gdy siekierą próbował rozbić niewybuch z czasów II wojny światowej.

Oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie odebrał telefoniczną informację o eksplozji w Silcu w gminie Srokowo. Na miejscu funkcjonariusze ustalili, że 35-latek najprawdopodobniej siekierą rozbijał na części znaleziony w lesie niewybuch z czasów II wojny światowej, by następnie sprzedać go na złom.

Powojenna „pamiątka” eksplodowała urywając mężczyźnie część dłoni. Ranny 35-latek trafił do szpitala w Giżycku.

Śledczy wyjaśniają okoliczności zdarzenia oraz ustalają, czy doszło do przestępstwa nielegalnego posiadania amunicji, za co grozi nawet 8 lat więzienia. Policjanci apelują, aby pod żadnym pozorem nie dotykać przedmiotów przypominających pociski lub miny, bo nawet po ponad 70 latach są one śmiertelnie niebezpieczne.

Policja przypomina:

  1. Podczas leśnych spacerów można natknąć się na pozostałości II wojny światowej. Chodzi oczywiście o niewypały i niewybuchy. Przedmioty niebezpieczne, to wszelkiego rodzaju urządzenia (materiały) pochodzenia wojskowego, przemysłowego lub innego, które mając właściwości łatwopalne, żrące, trujące grożą niebezpieczeństwem przy manipulowaniu lub zetknięciu się z powietrzem albo wysoką temperaturą.
  2. Przedmioty wybuchowe, to wszelkiego rodzaju przedmioty pochodzenia wojskowego, przemysłowego, lub własnej konstrukcji, zawierające materiały wybuchowe, które ze względu na swe właściwości wybuchowe grożą niebezpieczeństwem przy niewłaściwym obchodzeniu się z nimi.
  3. Materiały wybuchowe wykorzystane w technice wojskowej są odporne na działanie różnych czynników, przez co nie tracą swych właściwości wybuchowych zachowując długotrwałą zdatnością do użycia.
  4. Niewybuch, to pocisk, granat, bomba lub ładunek kruszący, w którym nie nastąpiła przemiana energii potencjalnej materiału kruszącego w energię mechaniczną.
  5. Niewypał, to nabój, który nie został odpalony na skutek zacięcia się broni lub usterek amunicji. Ze względu na trudność natychmiastowego określenia przyczyn niewypału wymagane jest zachowanie jak największej ostrożności.
  6. Przedmioty wybuchowe pochodzenia wojskowego to: zapalniki, pociski artyleryjskie i rakietowe, bomby lotnicze, granaty: moździerzowe, ręczne, nasadkowe, miny, ładunki materiałów wybuchowych.
  7. Przedmioty wybuchowe pochodzenia wojskowego – pozostałości po działaniach wojennych są często trudne do zidentyfikowania z powodu zanieczyszczenia ich powierzchni glebą oraz ich korozji.
  8. Przedmiotów niebezpiecznych nie wolno: odkopywać, dotykać, podnosić, przenosić, uderzać, rozbijać, rzucać, podgrzewać (np. wrzucać do ogniska), manipulować nimi.

(kwp/karp/łw)

Więcej w niewybuch, II wojna światowa
Dawna kwatera Wehrmachtu w Mamerkach do wydzierżawienia

Dawna kwatera główna dowództwa Wehrmachtu w Mamerkach koło Węgorzewa czeka na nowego właściciela. Nadleśnictwo Borki chce wydzierżawić tereny. Kompleks poniemieckich bunkrów z czasów II Wojny Światowej...

Zamknij
RadioOlsztynTV