Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wigilijne pierogi ze świeżej kapusty

Szanowni Państwo!

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę Państwu cudownych chwil w gronie rodzinnym, przy suto i smacznie zastawionym stole.

W moim rodzinnym domu, od kiedy pamiętam, czeka się na wigilijną wieczerzę, na której królują pierogi z kapustą i grzybami. Pojawiają się na stole tylko ten jeden raz w roku i nie było gościa, który nie zachwyciłby się smakiem tej potrawy. Co ciekawe, pierogi co roku przygotowuje mój Tata, Andrzej Barzyk, który do gotowania nigdy się nie wtrąca. To Mama jest mistrzynią w przygotowywaniu potraw, a jej przepisy znane są w całym świecie (i mówię to bez przesady 🙂 ). Jednak ta jedna potrawa należy do Taty, a wcześniej do jego Taty, czyli mojego Dziadka. I w odróżnieniu od innych znanych mi przepisów na pierogi z kapustą, robi się je z surowej, słodkiej kapusty. Dziś Tata zgodził się zdradzić Państwu swój tajemny przepis 🙂

Składniki na 6-osobową rodzinę: farsz: 2 główki kapusty, 5 cebul, 2 garście grzybów suszonych, 2 kostki masła, sól (do smaku), torebka pieprzu i ok. pół butelki maggi!!! :). Ciasto: 1 kg mąki, 2 jajka i wrząca woda.

 

Z główek wykroić głąby, pokroić kapustę na cząstki, wrzucić do dużego garnka i zalać 1/3 wody. Gotować do miękkości i wystudzić. Kapustę zemleć w maszynce do mielenia mięsa na średnim sitku. Nakładać partiami do lnianej ściereczki i bardzo dobrze odcisnąć wodę z kapusty. Namoczyć we wrzątku 2 garście grzybów suszonych i pokroić. Na kostce masła usmażyć na złoto 5 dużych cebul, pokrojonych w kosteczkę. Grzyby i cebulę dodać do kapuścianej (pozbawionej wody) pulpy i doprawić: solą, pieprzem i maggi. Farsz musi być trochę przesolony, przepieprzony i zdecydowanie przemaggowany 🙂 Ciasto robimy z 1 kg mąki, płaskiej łyżeczki soli i wrzątku, uważając, by nie wlać go za dużo. Na końcu dodajemy 2 jaka. Wyrabiamy ciasto, wałkujemy, wykrawamy kwadraciki, napełniamy farszem i zalepiamy. Wrzucamy na wrzącą, lekko osoloną wodę. Można dodać trochę oliwy do garnka z wodą, by pierożki się nie zlepiały. Po wypłynięciu, gotujemy ok. 3 minut i przekładamy do garnka z rozgrzanym masłem (1 kostka). Energicznie potrząsamy garnkiem z pokrywką, by wszystkie pierogi „wykąpały” się w maśle.

 

Fotorelacja:

Posłuchaj audycji:

Więcej w wigilia, Pierogi z kapustą i grzybami
Jak wyglądają święta w różnych kulturach?

Jakie potrawy goszczą na świątecznych stołach w różnych krajach Europy? Jakie wygląda Wigilia? W Centrum Dialogu Międzykulturowego Dom Mendelsohna można było skosztować, przygotowanych przez wolontariuszy, potraw...

Zamknij
RadioOlsztynTV