Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Za 100 mln $ firma z Różanki wybuduje przetwórnię w Arabii Saudyjskiej

Autoklawy produkowane przez fabrykę Cegielskiego, z zakładu Bioelektry w Różance, w których odbywa się proces sterylizacji odpadów, zdjęcie ze strony Bioelektry

Przed Polską otwierają się nowe kierunki ekspansji gospodarczej. Polacy z Bioelektry, którzy mają zakład w Różance pod Suszem, za ponad 100 mln dolarów wybudują nowoczesną przetwórnię odpadów w Arabii Saudyjskiej. To największy kontrakt realizowany przez polską firmę poza granicami kraju od lat.

W czwartek doszło do spotkań z delegacją Arabii Saudyjskiej, której przewodniczył książę Sułtan Bin Ahmad Bin Abdulaziz, z polskimi politykami oraz przedstawicielami firmy Bioelektra Group, która wybuduje przetwórnię. – Rozpoczęliśmy współpracę i wynika to z tego, że Polska jest niezwykle zaawansowana, jeśli chodzi o technologie recyklingowe i bardzo zaawansowana w ochronie środowiska. Chcemy chronić środowisko i Polska może nam w tym pomóc – mówił po spotkaniu z przedstawicielami Polski książę Sułtan Bin Ahmad Bin Abdulaziz.

Projekt dotyczący sektora gospodarki odpadami o wartości ok. 100 mln dolarów, który zamierza zrealizować firma Biolektra Group SA w Królestwie Arabii Saudyjskiej, będzie największą od lat polską inwestycją zagraniczną na świecie. Przewagą Polaków jest to, że dysponują unikatową na świecie technologią przetwarzania odpadów.

– Nasz technologia oparta jest o sterylizację odpadów komunalnych, a następnie automatyczną segregację. Dzięki temu odzyskujemy czasami 10 razy więcej niż każdy przeciętny recycler na świecie. Z drugiej strony potrafimy przetwarzać żywność, która znajduje się w odpadach i produkować z tego biomasę, która może być paliwem, nawozem, a także pozwala na produkowanie z niej materiałów budowlanych – mówił Paweł Przybylski, wiceprezes Bioelektra Group.

Joanna Wronecka, wiceminister MSZ po spotkaniu z przedstawicielami Arabii Saudyjskiej podkreśliła, że projekt ten jest wyrazem rosnącego zainteresowania polskich podmiotów regionem Bliskiego Wschodu. 70-80 proc. wartości projektu przeznaczone będzie na zakup technologii i urządzeń produkowanych w Polsce, co jest zgodne z celami rządu wyznaczonymi w zakresie wsparcia polskiego eksportu oraz inwestycji.

Polska może stać się dla Królestwa Arabii Saudyjskiej ważnym partnerem gospodarczym w regionie Europy Środkowej, a nawet jednym ze strategicznych partnerów w odniesieniu do sektora rolno-spożywczego, realizacji projektów infrastrukturalnych, IT oraz zielonych technologii, zwłaszcza związanych z gospodarką komunalną. Z tym ostatnim sektorem związana jest właśnie Bioelektra Group SA, której projekt jest wynikiem m.in. wspólnych wysiłków strony polskiej i saudyjskiej.

Przypomnijmy, że Bioelektra złożyła swego czasu propozycję prezydentowi Olsztyna Piotrowi Grzymowiczowi wybudowania zakładu w Olsztynie za własne środki. Od miasta spółka chciała jedynie gwarancji dostaw odpadów. Jednak prezydent odrzucił ofertę, twierdząc, że technologia tej firmy jest mało wydajna i nie zdoła przerobić tej ilości odpadów, jaką wytwarza Olsztyn.

Zainteresowane technologią Bioelektry wyraziły za to  władze gminy Pasym, które nawet wydały spółce decyzję środowiskową, jednak po ataku władz Olsztyna i spółki ZGOK na tę decyzję, zarówno władze Pasymia, jak i Bioelektry wycofały się z projektu.

(tvp info/as)

Przeczytaj poprzedni wpis:
Dworzec Główny w Olsztynie zostanie wyremontowany

Na tej liście dworców, które wyremontuje PKP S.A. znalazł się m.in. Dworzec Główny w Olsztynie, Olsztyn Zachodni (gdzie prace już rozpoczęto), Olsztynek, Nidzica i Szczytno -...

Zamknij
RadioOlsztynTV