Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nauczyciele żeganaj się z pracą w podstawówkach

Część klas pierwszych w nowym roku szkolnym opustoszeje, fot. Łukasz Węglewski

Ze względu na małą liczbę uczniów, którzy od września pójdą do pierwszych klas, z pracą w szkołach podstawowych będzie musiało pożegnać się 80 osób.

Spośród nich 5 to osoby mające umowy na czas nieokreślony, pozostałe były zatrudniane na czas określony.

Zatrudnianie nauczycieli na czas określony było wymuszone faktem, że gdy wprowadzono obowiązek szkolny dla 6-latków, to nie wszystkie poszły do szkoły w tym samym roku – zostały niejako podzielone na dwie tury. W efekcie klas pierwszych tworzono więcej, niż wynikałoby z demografii. „Przez dwa lata do klas pierwszych szło po półtora rocznika dzieci, dlatego dyrektorzy musieli zatrudniać dodatkowych nauczycieli. I już wtedy ci nauczycieli powinni byli mieć świadomość, że są zatrudniani może na rok, a może na maksymalnie 3 lata” – mówi Teresa Wiśniewska, wicedyrektor wydziału edukacji w olsztyńskim urzędzie miasta.

Teraz sytuacja jest odwrotna – ze względu na to, że mało 6-latków idzie do szkoły, klas pierwszych będzie wyraźnie mniej.

W niektórych szkołach zwalnianie młodych nauczycielek oznacza, że dzieci w klasach 1-3 będą miały nowe wychowawczynie. „Jako rodzice nie jesteśmy z tego zadowoleni. Wychowawczyni mojej córki była bardzo dobra, dzieci ją lubiły, obawiamy się, że zmiana wychowawczyni może źle odbić się na dzieciach” – mówi pani Anita, mama pierwszoklasistki.

Szkoły próbują zagospodarować przynajmniej część nauczycieli, którym kończą się okresowe umowy o pracę. „Mam dwa takie przypadki. Te panie już złożyły podania o zatrudnienia w świetlicy, mają szansę, ale trzeba pamiętać, że podań o pracę w świetlicy jest więcej – bo osoby, które teraz tam pracują, też mają umowy na czas określony, które niebawem się kończą” – przyznaje Bożena Rzepka, dyrektor szkoły podstawowej nr 30 w Olsztynie. Olsztyński urząd miasta przyznał też szkołom nowe etaty na wsparcie dzieci. Tu jednak wymagane są dodatkowe uprawnienia. „To są psycholodzy, pedagodzy, tzw. nauczyciele wspierający. W skali miasta to jest 13 i pół etatu” – mówi Teresa Wiśniewska.

(piedz/as)


 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wojciech Włodarczyk nowym przyjmującym olsztyńskiego Indykpolu AZS

Wojciech Włodarczyk to kolejny zawodnik, który dołączył do drużyny Indykpolu AZSu Olsztyn. 26-latek podpisał roczny kontrakt. Siatkarz grający na pozycji przyjmującego jest znany kibicom klubu z...

Zamknij
RadioOlsztynTV