Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

10 lat Polski w UE – Gołdap: tężnie solankowe

Tężnie w Gołdapi. Fot. Łukasz Węglewski

Gołdap ma pierwsze na Warmii i Mazurach i czwarte w Polsce tężnie solankowe z pijalnią wód mineralnych.

Obiekt jest najważniejszą inwestycją powstałą w ciągu minionej dekady, dzięki dofinansowaniom z Unii Europejskiej – uważa zastępca burmistrza miasta Jacek Morzy. Tężnie zostały otwarte w minioną środę.

Pijalnia Wód Mineralnych i Leczniczych spełnia trzy funkcje: poza pijalnią jest tam też minitężnia, która jest czynna przez cały rok i grota solna. Wokół dzielnicy uzdrowiskowej powstała promenada zdrojowa, został też zmodernizowany rynek w centrum miasta, który ma funkcję uzdrowiskową. Są na nim urządzenia do kinezyterapii, czyli leczenia ruchem.

Gołdapskie inwestycje uzdrowiskowe kosztowały w sumie 39 milionów złotych, z czego prawie 85 procent to dotacja unijna.

Także z europejskim wsparciem rewitalizowano ponad 3 hektary powojskowych koszar w Gołdapi. W dawnych budynkach wojskowych powstały m.in. Gimnazjum Samorządowe, Szkoła Muzyczna, biblioteki i Centrum Dydaktyczno-Szkoleniowe, a także basen i Muzeum Regionalne. Kolejnymi ważnymi dla mieszkańców Gołdapi inwestycjami były modernizacja miejskiej stacji uzdatniania wody i wykonanie 34 kilometrów kolektorów sanitarnych. (amin/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Gołdap
Otwarcie tężni w Gołdapi

Gołdap jest już oficjalnie miejscowością uzdrowiskową, pierwszą na Warmii i Mazurach. W mieście zakończono budowę i oddano do użytku tężnie. To ostatnia inwestycja w kompleksie uzdrowiskowym....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV