Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

10 maja odbędą się wybory prezydenckie. Formalnie rusza właśnie kampania wyborcza kandydatów

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Fot. sejm.gov.pl

W Dzienniku Ustaw opublikowano po południu postanowienie marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zarządzeniu wyborów prezydenckich, które odbędą się 10 maja. Formalnie rusza więc kampania wyborcza.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym komitety wyborcze mogą prowadzić agitację dopiero po zarejestrowaniu przez Państwową Komisję Wyborczą. Na złożenie zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego kandydata na prezydenta jest czas do 16 marca.

Także dopiero po zarejestrowaniu komitetu można zacząć zbieranie podpisów poparcia, aby zgłosić kandydata na prezydenta potrzeba 100 tysięcy podpisów. Komitety wyborcze, które zarejestrują kandydatów na prezydenta otrzymają prawo do bezpłatnego czasu antenowego w publicznych: radiu i telewizji. Emisja spotów wyborczych w bezpłatnym czasie antenowym rozpocznie się 25 kwietnia.

Kampania wyborcza zakończy się o północy w piątek, 8 maja. Do zakończenia głosowania w niedzielę, 10 maja, będzie obowiązywała cisza wyborcza. Głosowanie odbędzie się w godzinach od 7 do 21. W przypadku, gdy żaden z kandydatów nie otrzyma więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.

Kodeks wyborczy definiuje, że agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób lub do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego. Zabronione jest prowadzenie agitacji m.in. na terenie urzędów, na terenie szkół wobec uczniów, a także zakładów pracy w sposób zakłócający ich normalne funkcjonowanie oraz na terenie jednostek wojskowych. Materiały wyborcze powinny zawierać wyraźne oznaczenie komitetu wyborczego, od którego pochodzą.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak zauważyła, że przepisy Kodeksu wyborczego nie nakładają na kandydatów w okresie kampanii obowiązku zaniechania lub ograniczenia działalności wynikającej z pełnienia funkcji publicznej. Jednak – jak podkreśliła – organy wyborcze apelują o rozdzielenie agitacji wyborczej od czynności wynikających z pełnienia tych funkcji. Pietrzak przypominała ponadto, że agitacja wyborcza kandydata musi być finansowana ze środków komitetu wyborczego.

Prezydent jest wybierany na 5-letnią kadencję i może być ponownie wybrany tylko raz. Prezydentem może zostać polski obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat. Kandydat urodzony przed 1 sierpnia 1972 r. musi złożyć oświadczenie lustracyjne.

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sejm, marszałek, wybory
Trwa kampania na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. W Olsztynie gościł Tomasz Siemoniak

"Dla mnie jako dla przewodniczącego Platformy Obywatelskiej sprawy samorządu terytorialnego będą absolutnie na pierwszym miejscu". Tak w Olsztynie zapewniał Tomasz Siemoniak, poseł PO i były minister...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV