Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„100 Pomników Historii na stulecie odzyskania niepodległości”. Na listę trafiły kolejne obiekty

Katedra we Fromborku

Katedra we Fromborku

Uroczysta gala odbyła się w Teatrze Narodowym w Warszawie z udziałem prezydenta, przedstawicieli rządu, parlamentu oraz wszystkich zabytków wpisanych do tej pory na listę Pomników Historii.

Wśród nowo wpisanych miejsc znalazły się m.in. Stocznia Gdańska, Zamek Piastów Śląskich w Brzegu i Twierdza Przemyśl. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podkreślił, że dzięki temu został zrealizowany plan, by na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości – było ich sto, a nawet więcej.

00:00 / 00:00

W gali w Teatrze Narodowym uczestniczyli przedstawiciele wszystkich 105 zabytków znajdujących się na liście Pomników Historii. Ksiądz prałat Jacek Wojtkowski, proboszcz Archikatedry we Fromborku wspominał, że Frombork znalazł się w pierwszej grupie zabytków wpisanych na listę Pomników Historii 25 lat temu.

00:00 / 00:00

Wśród wcześniej wpisanych zabytków są m.in. Kanał Elbląski,  zespół katedralny we Fromborku, zamek biskupi w Lidzbarku Warmińskim, zamek kapituły warmińskiej w Olsztynie, Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce, pole bitwy pod Grunwaldem,

 

Autor: IAR
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Frombork, Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Świeta Lipka, Grunwald, Kanał Elbląski
Choinki to ich specjalność. Zobacz najnowsze dzieło bibliotekarzy Uniwersytetu Warmńsko-Mazurskiego

Choinka w bibliotece uniwersyteckiej w Olsztynie każdego roku jest inna i zawsze bardzo wyczekiwana. W tym roku nawiązuje  do zbliżającego się jubileuszu 20-lecia istnienia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV