Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

1,5 tonowa kopuła góruje nad wsią. W Dywitach powstaje obserwatorium astronomiczne

Fot. Gmina Dywity

Ponad 20 minut trwało podnoszenie i nasadzanie ważącej 1,5 tony kopuły na obserwatorium astronomiczne, które powstaje przy szkole podstawowej w Dywitach. Precyzyjna operacja z użyciem 40-metrowego żurawia zakończyła się pełnym sukcesem, a obrotowa kopuła góruje nad Dywitami niczym duża piłka do golfa.

Nietypowa operacja techniczno-budowlana rozpoczęła się we wtorek późnym popołudniem. Pod rozbudowywaną dywicką szkołą pojawił się żuraw na kołach, którego zadaniem było podniesienie do góry i montaż na obserwatorium astronomicznym ważącej 1,5 tony obrotowej kopuły o średnicy 5,5 metra w najszerszym punkcie.

– Był niewielki problem techniczny i myśleliśmy, żeby operację przenieść na środę, ale udało się go pokonać i mogliśmy ruszyć z pracą – mówi Kamil Templin, kierownik robót.

Operacja podniesienia i montażu kopuły trwała około 20 minut i przebiegła bez większych zakłóceń. Warto zaznaczyć, że przed montażem na szczycie obserwatorium geodeci wyznaczyli astronomiczną północ, na którą to właśnie kopuła jest zorientowana.

Autor: J.Niedzwiecki

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Dywity
Wiozła trójkę dzieci, była pijana i nigdy nie miała prawa jazdy

50-latka miała pół promila alkoholu w wydychanym powietrzu i jechała z trójką dzieci w wieku 6, 9 i 14 lat. Wpadła w Dywitach pod Olsztynem  podczas...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV