Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

155 tysięcy na Warmii i Mazurach korzysta z programu Rodzina 500 plus – podsumował w Olsztynie wiceminister rodziny Stanisław Szwed

Minister Stanisław Szwed w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, fot. Kamil Olszewski

3 miliony 800 tysięcy dzieci w całej Polsce i 155 tysięcy na Warmii i Mazurach korzysta z programu Rodzina 500 plus. W Olsztynie wiceminister pracy, rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed oraz wojewoda Artur Chojecki podsumowali rok funkcjonowania tych świadczeń.

Wiceminister Stanisław Szwed zapewnił, że przewidziano pieniądze na program 500 plus w kolejnych latach. Mówił, że program miał dwa cele: poprawę sytuacji materialnej i zwiększenie dzietności.

Wskaźnik skrajnego ubóstwa został zniwelowany z 12 procent do 0,7 procent, ponadto tylko na początku tego roku, w styczniu i w lutym, odnotowaliśmy już wzrost liczby narodzeń o 4 tysiące dzieci.

Tymczasem na Warmii i Mazurach, przez ostatnich 12 miesięcy, na realizację świadczeń wychowawczych przekazano 948 miliony złotych. 16 milionów to kwota obsługi tego zadania. Wojewoda podkreślał, że miesięcznie średnio ponad 155 tysięcy dzieci, czyli 55 procent populacji dzieci do 18 roku życia, z Warmii i Mazur korzystało z programu Rodzina 500 plus. Artur Chojecki zwrócił również uwagę, że zastępcze świadczenie materialne zostało wydane tylko w 380 przypadkach, co stanowi 0,02 procent.

Wiceminister Stanisław Szwed zwrócił uwagę, że doprecyzowany ma być między innymi sposób ustalania dochodu z działalności gospodarczej, opodatkowanej w formach ryczałtowych (karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych). W założeniu ministerstwa rodziny ma to wyeliminować przypadki zaniżania dochodu z tego tytułu, aby spełnić kryterium dochodowe na pierwsze dziecko. Zmienią się też przepisy regulujące utratę i uzyskanie dochodu. Według Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej ma to „wyeliminować nadużycia polegające na sztucznym dopasowywaniu sytuacji zawodowej do kryterium dochodowego na pierwsze dziecko”.

Planowane jest też umożliwienie składania drogą elektroniczną wniosków o kolejne rodzaje świadczeń. Już od tego okresu zasiłkowego rodzice łatwiej złożą wnioski online o wszystkie formy wsparcia finansowego rodzin.

Posłucha relacji Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

 

 

(MLewinski/BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, dzieci, rodzina, Artur Chojecki, program, 500 plus
Artur Chojecki: przygotowana przez olsztyńskich urzędników lista prawie stu ulic do weryfikacji to przejaw braku elementarnej wiedzy historycznej

O rocznicy katastrofy smoleńskie, uroczystościach upamiętniających to tragiczne wydarzenie i ustawie nakazującej dekomunizację nazw ulic - mówił w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn wojewoda warmińsko-mazurski Artur...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV