Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozprawa apelacyjna byłego prezydenta Olsztyna 18 maja

Feministki są oburzone niską karą dla sprawców gwałtu. Fot. Łukasz Węglewski

Sąd Okręgowy w Elblągu 18 maja rozpozna apelację w procesie byłego prezydenta Olsztyna, odpowiadającego za zgwałcenie urzędniczki.

We wrześniu ubiegłego roku Czesław Małkowski został skazany przez sąd rejonowy w Ostródzie na karę 5 lat bezwzględnego więzienia. Został uznany za winnego zgwałcenia urzędniczki, która była w ostatnich tygodniach ciąży oraz usiłowania zgwałcenia. Zarzuty dotyczące molestowania zostały umorzone z powodu przedawnienia. Wyrok, który zapadł w ubiegłym roku, nie jest prawomocny.

Czesław Małkowski zaskarżył wyrok w całości. W jego ocenie sąd powinien uniewinnić go od wszystkich zarzutów. Od wyroku skazującego odwołała się prokuratura okręgowa w Białymstoku. Nie zgodziła się z wymiarem kary, który w jej ocenie jest za niski. Prokuratura wniosła o wymierzenie kary 8 lat więzienia, zakaz kontaktu z pokrzywdzoną do 10 lat oraz 10-letni zakaz zajmowania stanowisk kierowniczych w jednostkach samorządu terytorialnego. Sprawa przed ostródzkim sądem trwała 4 lata, toczyła się za zamkniętymi drzwiami, a wyrok zapadł po ponad 70 rozprawach.

Były prezydent Olsztyna Czesław Małkowski. Fot. B. Sentkowski

Czesław Małkowski był prezydentem Olsztyna od 2001 r. i sprawował ten urząd prawie przez dwie kadencje, do 2008 roku, gdy mieszkańcy Olsztyna odwołali go w referendum lokalnym, po wybuchu olsztyńskiej seksafery.

Mimo nierozstrzygniętej sprawy przed sądem w Ostródzie, w 2014 r. Małkowski wystartował w wyborach samorządowych kandydując na urząd prezydenta. W II turze przegrał rywalizację z obecnym włodarzem miasta Piotrem Grzymowiczem, otrzymując 500 głosów mniej. Został jednak radnym Olsztyna i sprawuje obecnie ten mandat.

 

(pap/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, proces, molestowanie, sąd apelacyjny
Sąd utrzymał karę za kradzież relikwii z kościoła w Olsztynie

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał karę 1 roku i 2 miesięcy więzienia, w zawieszeniu, dla 19-letniego Piotra S.. Mężczyzna z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV