Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

223 mln zł mogą trafić do samorządów z Warmii i Mazur. Program jest częścią Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Fot. Przemysław Getka

Samorządy będą mogły skorzystać z nowego funduszu inwestycyjnego. W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie przedstawiono założenia nowego programu. Do województwa warmińsko-mazurskiego mogą trafić 223 miliony złotych.

Fundusz Inwestycji Samorządowy to tzw. „program tarczy dla samorządów” i jest częścią Funduszu Przeciwdziałania COVID. Założenia są takie, żeby miastom, gminom i powiatom pomóc finansowo w wyjściu z pandemii koronawirusa.

To 6 miliardów złotych w skali naszego kraju, a w naszym województwie samorządy otrzymają ponad 223 miliony złotych

– powiedział wojewoda Artur Chojecki.

Największym pojedynczym beneficjentem będzie miasto Olsztyn, które dostanie 20,5 mln zł. Do powiatu olsztyńskiego trafi z kolei 26 mln zł. Powiat iławski dostanie 15 mln zł., ostródzki 12, giżycki 11, a np. kętrzyński i bartoszycki po 10.

Pieniądze mają być przeznaczone na przykład na wkłady własne niezbędne do przeprowadzenia większych inwestycji. Tych, które były zaplanowane w budżetach miast, gmin i powiatów, ale na które – ze względu na mniejsze wpływy – brakuje pieniędzy.

Ten krok rządu, przy znaczącej aprobacie Andrzeja Dudy, który wpisał program do swojego „Planu Dudy”, możemy ogłosić z ogromną satysfakcją

– podkreślał Jerzy Szmit, prezes PiS w okręgu olsztyńskim. Jest to zatem jeden z elementów kampanii wyborczej prezydenta Andrzeja Dudy.

Procedura ruszy jednak po wyborach. Samorządy będą mogły składać wnioski na początku sierpnia.

Pieniądze są przydzielane na podstawie specjalnego algorytmu. Uwzględnia on m.in. poziom planowanych inwestycji w danej gminie, a także zakłada minimalną i maksymalną wartość dotacji.

Środki z jednorazowego Funduszu Inwestycji Samorządowych gminy i powiaty będą mogły wydać do końca 2022 roku.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Fot. Przemysław Getka

Fot. Przemysław Getka

Fot. Przemysław Getka

Fot. Przemysław Getka

Fot. Przemysław Getka

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Jerzy Szmit, Artur Chojecki
Szpital Miejski w Ełku z nową karetką pogotowia. Pojazd przekazał wojewoda Artur Chojecki

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki przekazał Szpitalowi Miejskiemu Pro-Medica w Ełku promesę na karetkę pogotowia. Pojazd jest wart ponad 500 tysięcy złotych. Do Ełku przyjedzie w ciągu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV