Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

260 milionów złotych będzie kosztować modernizacja odcinka linii kolejowej Olsztyn – Działdowo. Dziś podpisano umowę z wykonawcą

Pamiątkowe zdjęcie po podpisaniu umowy z wykonawcą, fot. K.Olszewski

To część Krajowego Programu Kolejowego, który ma przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu Warmii i Mazur. Przebudowanie prawie 83 kilometrów to krótsze podróże w regionie i o kwadrans krótsza podróż z Olsztyna do Warszawy.

Efektem inwestycji będą także dwa nowoczesne przystanki w Olsztynie i poprawa komfortu obsługi na wszystkich stacjach i przystankach. – Zwiększy się również poziom bezpieczeństwa – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

PLK przebudują łącznie 13 peronów m.in. na stacjach i przystankach: Waplewo, Nidzica, Olsztynek i Gągławki. Poza czterema zmodernizowanymi stacjami, w Olsztynie będą dwa nowe przystanki: Olsztyn Dajtki i Olsztyn Śródmieście (nazwa robocza). Oba zwiększą możliwości kolei regionalnej. PLK zainstalują na nich wiaty, ławki, tablice informacyjne i funkcjonalne oświetlenie. Wszyscy pasażerowie, również osoby o ograniczonej mobilności, m.in. dzięki pochylniom będą wygodnie korzystać z dostępu do pociągów. Na przystankach przewidziane zostały także stojaki rowerowe.

Projekt przewiduje także modernizację torów, przejazdów kolejowo-drogowych, wymianę urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz przebudowę mostów i wiaduktów kolejowych. W efekcie pociągi będą mogły kursować między Działdowem a Olsztynem z prędkością 120 km/h, co skróci podróż o około 16 minut.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

„Prace na linii kolejowej nr 216 na odcinku Działdowo – Olsztyn” są realizowane w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Wartość umowy 267,6 mln zł netto. Dofinansowanie UE 85 proc. Czas realizacji 21 miesięcy. Prace będą prowadzone w formule „projektuj i buduj” w latach 2017-2019. Wykonawcą zadania jest TORPOL SA.

Autor: DGrzymska
Redakcja: BSChromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, Działdowo, kolej, budowa, umowa, tory
Jeden bilet kolejowy zamiast trzech. Ale tylko w Intercity, PolRegio i SKM

 "Pakiet podróżnika" honoruje  wszystkie ulgi ustawowe i oferty proponowane przez poszczególnych przewoźników. Od 11 września taki bilet można kupić w ponad 500 kasach w całej Polsce....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV