Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -7 °C pogoda dziś
JUTRO: -8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

30 lekarzy z Warmii i Mazur nie chce pracować w nadgodzinach. Wypowiedzieli klauzulę opt-out

Lekarz, fotolia

 

Klauzula opt-out to zgoda lekarza na pracę powyżej 48 godzin tygodniowo. Ich wypowiadanie zainicjowali jesienią rezydenci domagający się podniesienia nakładów na służbę zdrowia. Na Warmii i Mazurach problem nie jest duży – klauzule opt-out wypowiedziało 30 osób.

Najwięcej wypowiedzeń jest w szpitalu dziecięcym w Olsztynie – tam z nadgodzin zrezygnowało 2 lekarzy i 16 rezydentów. – Ale ta liczba w ostatnim czasie spadła – początkowo było 18 wypowiedzeń ze strony rezydentów, 2 zostały wycofane. Natomiast wśród pozostałych lekarzy szpitala dziecięcego było 5 wypowiedzeń, obecnie są 2- zaznacza Katarzyna Dośla z Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

Wypowiedzenia złożyli też  rezydenci w szpitalu miejskim w Olsztynie, gdzie klauzule opt-out wypowiedziało 7 osób. rezydentów. W szpitalu wojewódzkim w Elblągu z nadgodzin zrezygnowało 3 rezydentów.

A w szpitalach powiatowych w Nowym Mieście Lubawskim i Biskupcu pojawiło się po jednym wypowiedzeniu klauzuli opt-out przez rezydentów.

Urząd Wojewódzki oraz Narodowy Fundusz Zdrowia zapewniają przy tym, że rezygnacja z nadgodzin nie spowodowała zakłóceń w funkcjonowaniu szpitali na Warmii i Mazurach.

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w lekarz, opt-out, nagodziny
Chcesz się skaleczyć, poczekaj do rana

Zranienia, których doznajemy w ciągu dnia goją się szybciej niż zadane w nocy. Odpowiada za to całodobowy wewnętrzny zegar organizmu reagujący na światło i ciemność. Może...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV