Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kłopot z orłem bez korony

Orzeł, który widnieje na muralu został namalowany 2 lata temu w Olsztynie. Fot. M. Lewiński

Powinien być w koronie? A może cały jego wizerunek jest zły? Chodzi o orła, który widnieje na muralu namalowany 2 lata temu między Centrum Konferencyjnym a Wydziałem Humanistycznym UWM w Olsztynie.

Orzeł nie ma korony, choć malunek przygotowany został z okazji 25-lecia odzyskania przez Polskę wolności w 1989 roku. Okazuje się jednak, że domalowanie atrybutu władzy nie rozwiązałoby problemu, bo jest to tak zwany orzełek kościuszkowski. Wzór ten wprowadzono w 1943 roku. Był produkowany w moskiewskich fabrykach. Popularnie nazywany przez żołnierzy kuricą, kurą czy też wroną. Emblemat kościuszkowskiego orła noszono na czapkach i furażerkach. Malowany był na hełmach, broni ciężkiej i sprzęcie wojskowym. Stanowił godło na wszystkich sztandarach wykonanych w Związku Sowieckich Republik Radzieckich. Orzełek kościuszkowski noszony był do końca 1944 roku.

Według profesora Zbigniewa Anculewicza z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie orzeł powinien zostać całkowicie zmieniony. – Tu potrzebny jest orzeł zgodny z ustawą – argumentował.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Orzeł, który widnieje na muralu został namalowany 2 lata temu. Fot. M. Lewiński

 

(lew/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Orzeł, mural
Więźniowie pomagają malować największy mural w regionie

W Szczytnie powstaje największy mural na Warmii i Mazurach. Z inicjatywy artysty plastyka Andrzej Cisowskiego ściana aresztu śledczego pokrywana jest kolorową farbą. Barwne geometryczne kształty i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV