Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Aż 260 zawodników przyjechało z zagranicy by rywalizować w konkurencji prototypów pojazdów wodnych

fot. www.iwr2017.pl

 

Kilkadziesiąt prototypowych jednostek pływających, napędzanych pracą ludzkich mięśni, uczestniczy w międzynarodowych regatach rozgrywanych od czwartku na jeziorze Jeziorak w Iławie. W skład załóg wchodzą studenci uczelni technicznych z niemal całej Europy.

W zawodach International Waterbike Regatta rywalizuje 39 jednostek, zaprojektowanych przez studentów europejskich uczelni. W wielu prototypach zastosowano nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne. Do Iławy przyjechało łącznie 310 studentów i ich naukowych opiekunów, z czego 260 to osoby z zagranicy.

Wszystkie startujące w regatach jednostki wodne są napędzane pracą ludzkich mięśni. W czwartek rozgrywane są pierwsze wyścigi kwalifikacyjne, finały zaplanowano na sobotę.

Poszczególne konkurencje pomyślano tak, by sprawdzić na wodzie możliwości pływających konstrukcji, ich szybkość, zwrotność czy stateczność. Załogi muszą wykazać się w sprincie, slalomie, na długim 10-km dystansie czy przy próbie przyspieszenia. Zaplanowano też „sekretną misję”, czyli wyścig, którego zasady pozostaną do ostatniej chwili tajemnicą.

Zawody International Waterbike Regatta odbywają się od 37 lat, co roku w innym europejskim mieście. W Polsce są rozgrywane po raz czwarty. Głównym organizatorem regat na najdłuższym polskim jeziorze – Jezioraku jest Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, a bazą – port śródlądowy w Iławie.

(PAP)

fot. www.iwr2017.pl

 

Więcej w Jeziorak, kajaki, pojazdy wodne
W Iławie o mało nie utonął 20-latek

Młody mężczyzna był pijany. Przed północą postanowił popływać w jeziorze i gdy długo nie wracał, zaniepokojony kolega wezwał ratowników. Okazało się że 20-latkowi nic się nie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV