Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Barszcz Sosnowskiego zarasta pobocze drogi do Górowa Iławeckiego

Barszcz Sosnowskiego rosnący wzdłuż drogi do Górowa Iławeckiego, zdjęcia pochodzą z filmu słuchacza

Barszcz Sosnowskiego powraca – co roku alarmujemy, że niebezpieczna toksyczna roślina pojawia się w wielu miejscach. Służby walczą, na terenach należących do miast lub gmin, na gruntach prywatnych za usuwanie barszczu są odpowiedzialni właściciele. Efektów tych działań w wielu miejscach jednak nie widać.

Górowo – stolica barszczu – tak nasz słuchacz nazwał filmik pokazujący porośnięte Barszczem Sosnowskiego pobocza drogi. Krzysztof Baran z Urzędu Gminy w Górowie Iławeckim przyznaje – problem jest… nomen omen palący. Ogniska tej rośliny pojawiają się tam co roku, a barszcz nawet po likwidacji potrafi przetrwać dzięki zarodnikom zakopanym w ziemi.

Barszcz Sosnowskiego pojawia się nie tylko na wiejskich łąkach, ale i w centrum miasta. W Olsztynie w tym roku już trzy razy była akcja tępienia barszczu w Olsztynie. Mimo to są miejsca, w których problem co roku powraca. Barszcz Sosnowskiego to roślina, która wydziela toksyczny sok. Jego kontakt ze skórą powoduje, że powstają poważne, nawet śmiertelne poparzenia.

 

(ASkrago/asocha)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Górowo
Jubileusz 25-lecia szkoły z j. ukraińskim w Górowie Iławeckim

Zespół Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim obchodzi 25-lecie działalności jako odrębnej placówki edukacyjnej. Zespół powstał na bazie liceum, gdzie od końca lat 60....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV