Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Elblągu minister Antoni Macierewicz powitał dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północ – Wschód

Powitanie przez min. A. Macierewicza dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ – Wschód. Fot. MON

To znak, że wolność i bezpieczeństwo powróciły na polskie ziemie. Tak o utworzeniu Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód mówił w Elblągu Antoni Macierewicz. Minister Obrony Narodowej wziął udział w uroczystym przywitaniu żołnierzy, wchodzących w skład dywizji.

Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północ- Wschód osiągnęło wstępną gotowość. Uroczystości z tej okazji, z udziałem ministra obrony narodowej, odbyły się w Elblągu. To tam mieścić się będzie siedziba dowództwa batalionów, operujących na północno-wschodniej flance NATO: w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii.

Meldunek o gotowości złożył ministrowi Antoniemu Macierewiczowi dowódca, generał brygady Krzysztof Motacki:

Jak powiedział Antoni Macierewicz, Elbląg od tego momentu będzie na mapach oznaczany „jako miasto broniące Europy przed każdym zagrożeniem„.

Wielonarodowe dowództwo będzie łączyło nas w jedną, żelazną pięść, która nie pozwoli żadnemu wrogowi naruszyć wschodniej granicy NATO, nie pozwoli zagrozić narodom estońskiemu, litewskiemu, łotewskiemu czy polskiemu

– mówił minister.

Szef resortu obrony podkreślił, że do sprawnego utworzenia dywizji przyczynili się Amerykanie, a zwłaszcza prezydent Donald Trump, który wkrótce przyjedzie do Polski. Dodał, że bez determinacji prezydenta USA i podjętych przez niego decyzji „tak szybkie i skuteczne zorganizowanie dowództwa dywizyjnego nie byłoby możliwe”. „Tak więc, bracia Amerykanie – dziękujemy” – powiedział Antoni Macierewicz.

Posłuchaj wystąpienia ministra Antoniego Macierewicza.

Mieszkańcy Elbląga, z którymi rozmawiał nasz reporter, wiążą spore nadzieje z obecnością wielonarodowego dowództwa. Jeden z nich skomentował: – Amerykanie to Amerykanie, a nie sowieci.

00:00 / 00:00

Na szczycie NATO w Warszawie w lipcu 2016 r. sojusznicy potwierdzili decyzję o „wzmocnionej wysuniętej obecności wojskowej” na wschodniej flance Sojuszu przez rozmieszczenie czterech batalionowych grup bojowych w Polsce, Estonii, na Litwie i Łotwie. Działania batalionów w Polsce i krajach bałtyckich będą koordynowane przez wielonarodowe dowództwo w Elblągu. Dowódcą Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód (Multinational Division North-East) jest gen. Krzysztof Motacki.

Etat wielonarodowego dowództwa dywizji ma liczyć 280 stanowisk, z czego 75 mają obsadzić żołnierze spoza Polski. Osiągnięcie wstępnej gotowości planowane na koniec czerwca, przełom lipca; pełnej gotowości – do końca 2018 r.

M.Sochacki/A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w nato, Antoni Macierewicz, uwaga
Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód dziś przyjedzie do Elbląga

W Elblągu o godzinie 15 rozpocznie się uroczystość powitania żołnierzy Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód, czyli dowództwa grup batalionowych NATO w Polsce. Z tej okazji...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV