Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -3 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

35 uczniów z Warmii i Mazur wzięło udział w Wojewódzkim Festiwalu Piosenki i Pieśni Patriotycznej w Jezioranach

Fot. P. Aksiuto

Tegoroczna, jedenasta, edycja odbywa się pod hasłem „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród”. Podczas festiwalu zaprezentowali się uczniowie ze szkół m.in. z Biskupca, Lidzbarka Warmińskiego, Bisztynka, Waplewa i Napiwody.

Agnieszka Rycko ze Szkoły Podstawowej numer 34 w Olsztynie zajęła 1 miejsce wykonując „Kolędę Warszawską”. Na drugiej pozycji znalazł się Filip Orłowski, natomiast 3 miejsce zajęły ex aequo Oliwia Stefanik i Zuzanna Zygmuntowska.

– Ważne jest, żeby najmłodsi znali wartość naszej narodowej tożsamości narodowej – podkreślał w rozmowie z Moniką Szczygło organizator festiwalu i dyrektor zespołu szkół w Jezioranach Piotr Smoleński.

Monika Szczygło: Atmosfera jest wyjątkowa. Obserwujemy uśmiechnięte dzieci, w białych bluzeczkach i koszulach. Jakie emocje towarzyszą Państwu, kiedy zbliża się przegląd piosenki patriotycznej?

Piotr Smoleński: Przede wszystkim wielka mobilizacja, bo to jest impreza, która jest wizytówką naszej szkoły nie tylko w okolicy, ale i w województwie. Być może za kilka lat w całej Polsce, bo staramy się też o patronat Prezydenta Rzeczpospolitej Polski.

Monika Szczygło: Główne cele i założenia imprezy?

Piotr Smoleński: Propagowanie patriotyzmu. W czasach, kiedy jest pokój, kiedy jest spokojnie, patriotyzm ma inny wymiar niż kiedyś. My dzisiejszy patriotyzm propagujemy poprzez śpiewanie patriotycznych piosenek i pieśni.

Fot. P. Aksiuto

Posłuchaj rozmowy z Piotrem Smoleńskim

Uczestnicy wykonali po jednym utworze. Do wyboru mieli piosenki wojskowe, partyzanckie pieśni minionych okresów, piosenki z okresu Powstania Warszawskiego oraz współczesne piosenki i pieśni patriotyczne po 1945 roku. O repertuarze, przygotowaniach mówili uczestnicy przeglądu: Dominika Skowrońska, Amelia Ignaczek, Jan Ignaczek, Weronika Kondras, Filip Orłowski i Michał Jacyna.

Posłuchaj rozmowy Moniki Szczygło

O przygotowaniach do przeglądu i czym jest na co dzień śpiew mówili uczestnicy Michał, Jula, Mateusz i Magda.

W konkursie udział wzięło ponad trzydziestu młodych wykonawców z Warmii i Mazur, którzy przyjechali do Jezioran, aby wyrazić swój patriotyzm. Dodajmy, że patronem medialnym jeziorańskiego festiwalu było Polskie Radio Olsztyn.

Fot. P. Aksiuto

Fot. P. Aksiuto

 

Redakcja: BSChromy za D.Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dzieci, konkurs, Jeziorany
Baśniowe postacie opanowały Olsztyn. Światowe Dni Bajki potrwają do niedzieli

Jak co roku w stolicy Warmii i Mazur nie zabraknie niezwykłych atrakcji i wydarzeń. Światowe Dni Bajki obchodzone są po raz dwunasty. Bajki i ich bohaterzy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV