Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

4. rocznica katastrofy smoleńskiej – wspominamy

Prezydencka para Lech i Maria Kaczyńscy. Fot. archiwum

Mija 4. rocznica katastrofy Smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 roku prezydencki Tupolew rozbił się, przy próbie lądowania, na smoleńskim lotnisku Siewiernyj.

Na Warmii i Mazurach, podobnie jak w całym kraju, trwają uroczystości upamiętniające lotniczą katastrofę.

Apele Pamięci odbyły się wczoraj (10.04.) m.in. w Elblągu, Giżycku i na lotnisku Kętrzyn-Wilamowo. Rocznicę uczcili również mieszkańcy Olsztyna, Barczewa, Pisza, Nidzicy i Mrągowa. Dzisiaj uroczystości organizowane przez PiS odbędą się w Ełku.

Ełckie obchody rozpocznie o 18-tej msza w kościele przy ul. Toruńskiej, potem uczestnicy przejdą pod tablice poświęconą Aleksandrowi Szczygle, gdzie złożą kwiaty. Tablica znajduje się na budynku Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Piłsudskiego w Ełku.

W tragicznym wypadku prezydenckiego Tupolewa zginęło 96 osób: prezydent Lech Kaczyński z małżonką, wysocy urzędnicy państwowi, wojskowi, politycy, przedstawiciele stowarzyszeń katyńskich i duchowni. W regionie uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia rozpoczęły się już 9 kwietnia.

Relacja Kingi Grabowskiej

00:00 / 00:00

Samolot z prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego żoną oraz najważniejszymi polskimi politykami leciał do Katynia. Wśród ofiar katastrofy były osoby związane z Warmią i Mazurami.

Prezydent Lech Kaczyński kilkakrotnie podczas swojej prezydentury odwiedzał województwo warmińsko-mazurskie. Jego ulubionym miastem był Elbląg:

00:00 / 00:00

Prezydent Lech Kaczyński często podkreślał, że jedną z najważniejszych inwestycji, które trzeba zrealizować na Warmii i Mazurach jest przekop Mierzei Wiślanej:

00:00 / 00:00

Razem z prezydentem i jego żoną Marią zginęli, związani z Warmią i Mazurami: Grażyna Gęsicka, Maciej Płażyński, biskup Tadeusz Płoski oraz Aleksander Szczygło.

Znicze i kwiaty pod zdjęciem Aleksandra Szczygły, wystawionym zaraz po katastrofie przed Biurem Bezpieczeństwa Narodowego. Fot. B.W. Chromy

Aleksander Szczygło, urodził się w Jezioranach koło Olsztyna. Był prawnikiem, szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, posłem Sejmu IV, V i VI kadencji, szefem Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ministrem obrony. Pełniąc tak wysokie stanowiska, w swojej pracy, zawsze pamiętał o problemach Warmii i Mazur:

00:00 / 00:00

Aleksander Szczygło zginął w wieku 47 lat, był wówczas szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Współpracował z nim, m.in. nasz redakcyjny kolega Łukasz Sadlak:

00:00 / 00:00

Wspomnienie o Macieju Płażyńskim. Warszawa – Krakowskie Przedmieście – 14.04.2010. Fot. B.W. Chromy

Z Młynar pochodził były marszałek Sejmu i jeden z założycieli Platformy Obywatelskiej – Maciej Płażyński. Liceum Ogólnokształcące ukończył w Pasłęku. Najpierw wyjechał do pracy na Śląsk, potem na studia prawnicze do Gdańska. Maciej Płażyński był pierwszym niekomunistycznym wojewodą gdańskim powołanym na to stanowisko przez premiera Tadeusza Mazowieckiego. Mimo, że jego kariera polityczna związana była z Trójmiastem, nigdy nie zapomniał skąd pochodzi:

00:00 / 00:00

Grażyna Gęsicka związana była z Rynem i Giżyckiem. Fot. archiwum

Jedną z ofiar katastrofy rządowego samolotu w lesie pod Smoleńskiem była posłanka Grażyna Gęsicka, dawna przewodnicząca klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości i była minister rozwoju regionalnego w rządach Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego. Grażyna Gęsicka mieszkała w dzieciństwie w Rynie. Liceum Ogólnokształcące skończyła w Giżycku, skąd wyjechała na studia socjologiczne do Warszawy. Po przegranych przez PiS wyborach w 2007 roku, jako polityk opozycyjny zajmujący się funduszami unijnymi, celnie wytykała błędy rządzącej koalicji:

00:00 / 00:00

Na zdjęciu biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski. Fot. B.W. Chromy

Grażyna Gęsicka została pochowana 25 kwietnia 2010 roku w Kwaterze Smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Pod Smoleńskiem zginął także, urodzony w Lidzbarku Warmińskim, biskup polowy Wojska Polskiego generał dywizji Tadeusz Płoski. Był mocno związany z Warmią i Mazurami. W 1976 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum” w Olsztynie. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii św. Józefa w Morągu. Od 1986 pracował w kurii biskupiej oraz sądzie biskupim diecezji warmińskiej w Olsztynie. W tym czasie pełnił też funkcję redaktora naczelnego „Warmińskich Wiadomości Diecezjalnych”. Był duszpasterzem Wyższej Szkoły Pedagogicznej i Akademii Rolniczo-Technicznej. Pracował jako wykładowca na stanowisku adiunkta w Katedrze Prawa Kanonicznego i Wyznaniowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W 2008 został profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu oraz kierownikiem Katedry Prawa Administracyjnego i Nauki o Administracji na Wydziale Prawa i Administracji. Biskup Płoski zawsze bardzo zdecydowanie stawał w obronie krzyża i wartości chrześcijańskich:

00:00 / 00:00

Na pokładzie lecącego do Katynia samolotu było 96 osób: 88 pasażerów i 8 członków załogi. Nikt nie przeżył. (archiwum/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Smoleńsk
Czwarta rocznica katastrofy smoleńskiej. Pamiętamy…

Mieszkańcy kilku warmińsko-mazurskich miast uczestniczyli w obchodach 4. rocznicy katastrofy smoleńskiej i 74. rocznicy zbrodni katyńskiej. O 8:41, czyli dokładnie w godzinę katastrofy polskiego samolotu Tu-154...

Zamknij