Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
Logowanie
 

40 lat temu sztorm przerwał rejs słynnego polskiego jachtu. Teraz Alf ma kolejną szansę na zdobycie przylądka Horn

Fot. fotolia

Elblążanie znaleźli się w załodze jachtu, który popłynie śladami słynnego Alfa. Przypomnijmy, 40 lat temu silny sztorm przerwał rejs, w którym polscy żeglarze zmierzali dopłynąć do przylądka Horn. Załoga uratowała życie i znalazła bezpieczne schronienie w porcie.

Po wielu latach gruntownie wyremontowana jednostka wyrusza ponownie na tę wyprawę, a na pokładzie znajdą się też osoby niepełnosprawne. 40 lat temu sztorm połamał maszty, jacht nie dokończył rejsu. Dziś część tej załogi popłynie z nami – tłumaczy Anna Śledzińska, elblążanka biorąca udział w historycznym rejsie jako jedna z dwójki stałej załogi.

Alf to przedstawiciel wielkiej serii stalowych dwumasztowych jachtów typu J-80 zaprojektowanych w połowie lat 60. przez Henryka Kujawę i Józefa Szymańskiego. Obecnie ocalało ich kilka, w tym Alf.

Dodajmy, że zgodnie z planem we wtorek jacht Alf wyruszy z Lizbony na Maderę. Na początku września ruszy z Las Palmas śladem wyprawy sprzed 40 lat, aż do przylądka Horn. Wyprawa potrwa do wiosny.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rejs, jacht, Przylądek Horn
Dzięki wiedzy dyżurnego udało się uratować 21-latkę z drgawkami. MOPR-owcy proszą o korzystanie z aplikacji „Ratunek”

Ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego proszą żeglarzy o korzystanie z aplikacji "Ratunek", która w razie potrzeby pomoże zlokalizować jacht. Wczoraj jedna z załóg pilnie potrzebowała pomocy,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV