Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

5 kandydatów na urząd wójta Gietrzwałdu. Przedterminowe wybory odbędą się 23 lipca

Poprzedniego włodarza gminy mieszkańcy odwołali przed upływem kadencji w referendum pod koniec kwietnia.

Jak poinformował dyrektor olsztyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Piotr Sarnacki, gminna komisja wyborcza w Gietrzwałdzie zarejestrowała 5 kandydatów w przedterminowych wyborach wójta. Są to:

  • Grzegorz Jacek Pawłowski (KWW Lepsza Gmina)
  • Jan Kasprowicz (KWW Jana Kasprowicza)
  • Wojciech Samulowski (KWW Wojciecha Samulowskiego)
  • Joanna Katarzyna Sosnowska (KW Sojusz Lewicy Demokratycznej)
  • Andrzej Kowalkowski (KWW „Nasza Gmina Nasi Ludzie”)

Po sprawdzeniu dokumentów z podpisami poparcia, komisja uznała, że warunki zostały spełnione przez wszystkie pięć komitetów wyborczych i zarejestrowała zgłoszonych przez nie kandydatów na wójta. Datę przedterminowych wyborów w Gietrzwałdzie wyznaczyła w rozporządzeniu premier Beata Szydło. Odbędą się one w niedzielę 23 lipca. W dniu głosowania lokale wyborcze będą czynne od godziny 7 rano do 21.

Przedterminowe wybory w gminie są konieczne, bo 23 kwietnia mieszkańcy odwołali dotychczasowego wójta. W referendum wzięło udział 1509 mieszkańców. Do uznania jego ważności wymagany był udział 1230 osób. Za odwołaniem wójta przed upływem kadencji głosowało 1381 mieszkańców gminy, przeciw – 81 osób.

Inicjatorzy referendum jako powód tej inicjatywy podawali m.in. przedstawienie wójtowi Marcinowi S. około 200 zarzutów prokuratorskich, związanych z jego działalnością jako pracownika urzędu gminy, jeszcze przed objęciem funkcji wójta. Proces Marcina S., oskarżonego o podrabianie dokumentów, m.in. dotyczących warunków zabudowy, toczy się przed Sądem Rejonowym w Olsztynie. Były wójt od początku śledztwa zapewniał, że czuje się niewinny.
(PAP/BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Gietrzwałd, gmina
Ks. Krzysztof Bielawny: po objawieniach Gietrzwałd był najważniejszym miejscem pątniczym w Polsce. Tu przybywało więcej pielgrzymów niż na Jasną Górę

Gościem Porannych Pytań Polskiego Radia Olsztyn był ksiądz Krzysztof Bielawny koordynujący jubileuszowe uroczystości 140. rocznicy objawień Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej. Pielgrzymów zaprosił do Gietrzwałdu sam papież Franciszek....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV