Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
IMIENINY: Elżbiety, Marka, Pauli
EUR: 4.2802 CHF: 3.7056
USD: 3.6922 GBP: 4.8998
Logowanie
 

5-letnia Roksana zostaje z babcią – postanowił Sąd Okręgowy w Olsztynie. W sprawę zaangażował się minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

Pani Jadwiga z wnuczką Roksaną. Fot. A.Piedziewicz

W grudniu zeszłego roku Sąd Rejonowy zdecydował o pozbawieniu władzy rodzicielskiej rodziców małoletniej Roksany i uznał, że dziewczynka nie może zostać pod opieką babci i musi trafić do domu dziecka lub rodziny zastępczej.

Argumentowano to m.in. brakiem odpowiednich kwalifikacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Babcia i matka dziecka złożyły apelację. Obie chciały, by opiekę nad Roksaną przyznano babci i sąd drugiej instancji przychylił się do tego. Jednocześnie sąd zdecydował o odebraniu praw rodzicielskich matce dziewczynki. Może się jednak spotykać z dzieckiem.

Babcia 5-latki po ogłoszeniu postanowienia była bardzo wzruszona. – Czuję ulgę, że sąd zostawił mi Roksankę. Wiedziałam, czułam, że ona zostanie – mówiła dziennikarzom po wyjściu z sali rozpraw. Babcia Roksany chodzi do szkoły dla rodziców. Jak wyjaśniła, jest w niej od połowy lutego, bo wcześniej nie było miejsc. – Muszę zrobić tę szkołę – zadeklarowała babcia 5-latki.

Z postanowienia sądu zadowolony jest Andrzej Urbanowicz, pełnomocnik babci Roksany. Podkreślił, że nie ma żadnych szczególnych warunków nałożonych na babcię dziewczynki. – Ma po prostu należycie wywiązywać się z opieki nad dzieckiem, tak jak wszyscy rodzice – powiedział Urbanowicz. Pełnomocnik babci Roksany przyznał, że piecza zastępcza odbywa się pod nadzorem m.in. Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i pracownicy tej instytucji z pewnością będą sprawdzali w jaki sposób sprawowana jest opieka nad dzieckiem.

Przypomnijmy, że w sprawę zaangażował się minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Zwrócił się do prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie o pilne wyjaśnienia dotyczące sprawy odmowy ustanowienia babci rodziną zastępczą wnuczki, którą od urodzenia się opiekuje i wychowuje. Zbigniew Ziobro polecił także olsztyńskiej Prokuraturze Okręgowej, aby w postępowaniu o ustanowienie babci rodziną zastępczą Roksany uczestniczył prokurator. Jak powiedziała Polskiemu Radiu Olsztyn prokurator Alicja Ruszczyk, postanowienie sądu drugiej instancji jest zgodne z wnioskiem i oczekiwaniami Prokuratury Okręgowej. Postanowienie olsztyńskiego Sądu Okręgowego jest ostateczne.

Posłuchaj relacji Pawła Karpiszena

(PKarpiszen/BWChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czterej mieszkańcy Ełku skazani za pobicie cudzoziemców. Cała czwórka musi pracować społecznie, a dwaj z nich trafią do więzienia

Sąd Okręgowy w Suwałkach uznał, że czterej mieszkańcy Ełku są winni pobicia cudzoziemców. Do zdarzenia doszło w marcu ubiegłego roku w barze z kebabem na osiedlu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV