Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

5. rocznica katastrofy smoleńskiej na Warmii i Mazurach

W większości polskich miast organizowane są obchody 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

W katastrofie zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.

Olsztyn
96 zniczy zapalili przedstawiciele władz miasta na Rondzie Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Olsztynie.

Fot. Łukasz Węglewski

Ciągle pojawiają się głosy, że katastrofa nie została dostatecznie wyjaśniona. Podczas dzisiejszych uroczystości mówili o tym prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, Anna Niszczak – znana olsztyńska opozycjonistka z okresu PRL, a także przewodnicząca rady miasta Halina Ciunel z PO.

00:00 / 00:00

Według raportu Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, bezpośrednią przyczyną katastrofy był błąd pilotów, którzy próbowali lądować pomimo złych warunków. Komisja wskazała również na błędy popełnione przez rosyjskich kontrolerów lotu. Ale wielokrotnie wskazywane były również dodatkowe okoliczności – jak chociażby prawdopodobne naciski na pilotów, by lądowali pomimo złych warunków, czy zła organizacja VIP-owskich lotów w Polsce. Prokuratorskie śledztwo, które ma wyjaśnić sprawę, ciągle trwa.

Fot. Łukasz Węglewski

Fot. Łukasz Węglewski

Fot. Łukasz Węglewski

W olsztyńskim ratuszu odbyły się uroczystości upamiętniające pomordowanych 75 lat temu przez NKWD pod hasłem Katyń – ocalić od zapomnienia. Były okolicznościowe przemówienia i występy artystyczne przygotowane przez dzieci i młodzież. W spotkaniu uczestniczyła m.in. Mirosława Aleksandrowicz ze Stowarzyszenia Rodzina Katyńska.

Fot. Łukasz Węglewski

Fotografie pomordowanych w Katyniu polskich oficerów. Fot. Łukasz Węglewski

Fot. Łukasz Węglewski

Olsztyński ratusz – uroczystości upamiętniające 5. rocznicę katastrofy smoleńskiej i 75. rocznicę zbrodni katyńskiej. Fot. Łukasz Węglewski

Fot. Łukasz Węglewski

Fot. Łukasz Węglewski

Zdjęcia zamordowanych w Katyniu polskich oficerów. Fot. Łukasz Węglewski

Fot. Łukasz Węglewski

Po spotkaniu w ratuszu przedstawiciele rodzin katyńskich, olsztyńskich szkół, mundurowi i prezydent Olsztyna złożyli kwiaty pod pomnikiem Ofiar Katyńskich na Cmentarzu Komunalnym w Olsztynie.

Elbląg
Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej w Elblągu. Hołd ofiarom oddano pod Krzyżem Katyńskim na Cmentarzu Agrykola, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku. Odczytano listę ofiar tragedii, były wystąpienia okolicznościowe i salwa honorowa, a pod Krzyżem Katyńskim złożono kwiaty i znicze. Jerzy Wilk, przewodniczący Rady Miejskiej z Prawa i Sprawiedliwości mówił o tym, że dotąd nie wyjaśniono przyczyn katastrofy.

Posłuchaj relacji Aleksandry Żyły

00:00 / 00:00

Fot. Aleksandra Żyła

Fot. Aleksandra Żyła

Fot. Aleksandra Żyła

Fot. Aleksandra Żyła

Fot. Aleksandra Żyła

Fot. Aleksandra Żyła

Fot. Aleksandra Żyła

Fot. Aleksandra Żyła

Fot. Aleksandra Żyła

Fot. Aleksandra Żyła

Fot. Aleksandra Żyła

Fot. Aleksandra Żyła

Fot. Aleksandra Żyła

Fot. Aleksandra Żyła

Fot. Aleksandra Żyła

Kętrzyn Wilamowo
Odczytano listę ofiar tragedii z 10 kwietnia 2010 roku. Były wystąpienia okolicznościowe i salwa honorowa, a pod obeliskiem złożono kwiaty. Apel pamięci zorganizowali starosta kętrzyński i burmistrz Kętrzyna.

Uroczystość na lotnisku Kętrzyn Wilamowo przy obelisku poświęconemu ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. Fot. B. Goździewski (archiwum)

 

Trzydniowe obchody 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej i 75. rocznicy zbrodni katyńskiej organizują Prawo i Sprawiedliwość oraz Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej na olsztyńskim cmentarzu komunalnym. Fot. M. Świniarski

Dziś (10.04) na Górce Kortowskiej odbyły się uroczystości przy obelisku upamiętniającym ofiary mordu katyńskiego. Jak mówi warmińsko-mazurski poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Szmit, uroczystości była okazją do wspomnień o tragicznie zmarłych osobach związanych z regionem.

Uroczystości zaplanowano także na jutro na godz. 16 na Placu Solidarności przy Pomniku Wolności Ojczyzny. Potem uczestnicy przejdą parkiem im. Janusza Kusocińskiego pod Obelisk Smoleński, gdzie odbędzie się apel poległych.

W niedzielę natomiast o godz. 11 w Kościele Serca Pana Jezusa odprawiona zostanie msza w intencji ofiar, a o godz. 12 uroczystości przeniosą się na cmentarz komunalny przy ul. Poprzecznej. Organizatorami uroczystości są: Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, Dowódca Garnizonu Olsztyn i Prezydent Olsztyna oraz Stowarzyszenie Rodzina Katyńska.

(imal/apiedz/bsc/łw)

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV