Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

5 tysięcy chorych na grypę na Warmii i Mazurach. Liczba może być zaniżona, bo nie wszyscy chodzą do lekarza

Fot. Fotolia.com

Warmińsko-mazurskie przychodnie przeżywają oblężenie. Wielu chorych przychodzi do lekarza z objawami grypy. Według danych wojewódzkiego Sanepidu, zanotowano już  co najmniej około 5 tysięcy przypadków.

Zdecydowanie najwięcej, bo ponad 1000 zarejestrowano w powiedzie działdowskim. Na drugim miejscu jest powiat piski, który ma 600 odnotowanych przypadków. Najmniej jest w okolicach Braniewa. Tam – w drugim i trzecim tygodniu lutego zarejestrowano 5 chorych na grypę.

Jak mówi olsztyńska lekarka Joanna Michałowska-Bartecka, w przychodni, w której pracuje kolejki są od rana do wieczora. – Nie zawsze uda nam się przyjąć wszystkich danego dnia. Głównie przychodzą z infekcjami typowymi dla przeziębienia, ale często również z grypą. Ta objawia się bardzo wysoką gorączką, suchym kaszlem i bólami w klatce piersiowej.

W całej Polsce na grypę może chorować ponad 270 tysięcy osób – podaje Krajowy Ośrodek do spraw Grypy. W ocenie jej szefowej prof. Lidii Brydak ta liczba może być jednak mocno zaniżona. – Część ludzi nie zamierza bowiem chodzić do lekarza, tylko rozsiewa wirusa dalej – mówiła prof. Brydak.

Profesor Lidia Brydak dodaje, że w przypadku grypy najważniejsza jest profilaktyka. W rozmowie z Radiem Olsztyn podkreślała, że „im więcej osób będzie zaszczepionych, tym proces infekcji będzie osłabiony”.

Każdego roku pojawiają się szczepionki przeciwko grypie o zaktualizowanym składzie, ponieważ wirus charakteryzuje się dużą zmiennością. Szczepionkę trzeba podawać co roku, najlepiej przed sezonem zachorowań na grypę np. w październiku i listopadzie.

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w grypa, sanepid, wirus
Grypa coraz niebezpieczniejsza. Lawinowo rośnie liczba zachorowań na Warmii i Mazurach

Mamy najnowsze dane z Sanepidu o liczbie zachorowań na grypę w regionie i nie są to dobre wiadomości. W ciągu tygodnia liczba chorych wzrosła o ponad...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV