Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

50 tysięcy mieszkańców Warmii i Mazur korzysta z pomocy żywieniowej. Wkrótce wsparcie może dostać nawet 20% osób więcej

fot. Kamil Olszewski

Zmiany w programie pomocy żywnościowej na lata 2014-2020. Dzięki tym zmianom z darmowej żywności skorzysta więcej osób – ale będą też dodatkowe działania szkoleniowe.

Program pomocy żywnościowej – dzięki pieniądzom z Unii – jest realizowany w Polsce od 2004 roku. Teraz tych pieniędzy jest więcej – dlatego od początku tego roku wzrosło kryterium dochodowe, czyli próg dochodów, poniżej którego można uzyskać wsparcie. „Dla województwa warmińsko-mazurskiego to bardzo istotne, przecież problem ubóstwa dotyczy u nas kilkunastu procent mieszkańców” – podkreśla Marcin Domian, doradca wojewody warmińsko-mazurskiego.

Kryterium dochodowe wzrosło o 300 złotych na osobę w rodzinie. „To istotny wzrost – i na pewno wzrośnie liczba osób korzystających z pomocy żywnościowej. Już w tej chwili z pomocy korzysta ponad 50 tysięcy mieszkańców Warmii i Mazur. Myślę, że dzięki podniesieniu kryterium dochodowego ta liczba wzrośnie o 15-20 procent” – szacuje Dariusz Wasiela, dyrektor olsztyńskiego oddziału Agencji Rynku Rolnego, która zarządza programem.

Program pomocy żywnościowej to przede wszystkim paczki przekazywane potrzebującym. W paczkach znajduje się makaron, ryż, herbatniki, mleko, ser, warzywa, artykuły mięsne, cukier i olej. Poszczególne produkty przekazywane są czterem organizacjom pozarządowym współpracującym z Agencją Rynku Rolnego, a te dystrybuują je dalej. „Paczki to podstawowa forma pomocy, ale są też inne – korzystamy z tej żywności w kuchni dla bezdomnych czy w świetlicach socjoterapeutycznych, gdzie dzieci mogą dostać posiłek” – zaznacza ks Paweł Zięba, dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej.

Nowością w programie – bardzo mocno podkreślaną przez Agencję Rynku Rolnego – będą szkolenia dla podopiecznych. „Będę dotyczyć po pierwsze samej żywności – czyli tego, jak przetworzyć te produkty i jak ugotować z nich pełnowartościowe posiłki. Ale po drugie, będziemy uczyć, jak zarządzać domowym budżetem, żeby pomóc tym ludziom wyjść z ubóstwa” – informuje Piotr Koprucki z olsztyńskiego Banku Żywności.

W całym kraju budżet programu do roku 2020 wyniesie w sumie prawie 2,5 miliarda złotych.

(apiedz/ls)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Bank Żywności, Caritas, Urząd Wojewódzki, ARR
Lekarze rodzinni dostaną więcej pieniędzy, ale będą mieli nowe obowiązki

Urząd wojewódzki w Olsztynie zorganizował szkolenie dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Dotyczyło ono zarówno spraw czysto medycznych, przede wszystkim w dziedzinach okulistyki, diabetologii, chorób zakaźnych oraz...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV