Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
Logowanie
 

500 plus dla osób niepełnosprawnych już od września?

Rząd we wtorek zajmie się projektem ustawy ws. dodatku 500 zł dla niepełnosprawnych – poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jak dodał, ma nadzieję, że Sejm projektem zajmie się jeszcze w lipcu.

Dworczyk został zapytany, kiedy rząd zajmie się projektem ustawy ws. dodatku 500 zł dla niepełnosprawnych, odpowiedział:

Ustawa, która zapewni świadczenie pięciuset złotowe dla niepełnosprawnych stanie we wtorek na posiedzeniu rządu.

Zgodnie z harmonogramem kolejne posiedzenie Sejmu odbędzie się w dniach 17-19 lipca.

Z informacji opublikowanej w ubiegłym tygodniu w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów wynika, że ustawa o świadczeniu dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji miałaby wejść w życie 1 września bieżącego roku.

Projekt przewiduje, że świadczenie w wysokości 500 zł będzie przysługiwało osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji, które mają ustalone prawo do świadczenia (np. emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego). Chodzi o przypadki, gdy ze względu na niską wysokość świadczenie może nie wystarczać na zaspokojenie wzmożonych potrzeb życiowych. W szczególności chodzi o te, które wynikają z naruszenia sprawności organizmu, na skutek czego osoby te potrzebują opieki i wsparcia w codziennym życiu.

Wprowadzenie nowego comiesięcznego dodatku 500 zł dla dorosłych niepełnosprawnych politycy PiS zapowiedzieli w maju. Premier Mateusz Morawiecki jako źródło jego finansowania wskazał podatek handlowy i fundusz solidarnościowy.

 

Autor: G. Bruszewski (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, niepełnosprawni, 500 plus
Są pieniądze na ratowanie Zamku Krzyżackiego w Kętrzynie. Zabytkowy obiekt otrzyma ministerialne wsparcie

Znalazły się pieniądze na ratowanie Zamku Krzyżackiego w Kętrzynie. 100 tysięcy złotych  zamek dostanie od ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na wzmocnienie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV