Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

6 milionów e-recept przez pierwsze 4 dni ich obowiązywania. „Obawy, że e-recepty mogą się nie upowszechnić były płonne”


Od środy, od kiedy obowiązują recepty w formie elektronicznej, przez cztery dni, wystawiono ich około 6 milionów – wynika z danych udostępnionych dziś przez Ministerstwo Zdrowia.

Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz przekazał, że pierwszego dnia wystawiono ponad 2 miliony e-recept, w czwartek podobnie, w piątek 1 milion 800 tysięcy, zaś w sobotę z racji dnia wolnego – ponad 100 tysięcy.

Ponad 2/3 recept w ostatnich dniach wystawione zostało w systemie elektronicznym, co pokazuje że obawy, iż e-recepty mogą się nie upowszechnić były płonne. Już w pierwszych dniach osiągnęliśmy poziom do którego w USA dochodzono 8 lat.

– wskazał Andrusiewicz.

Elektroniczne recepty w polskich aptekach pojawiły się 1 stycznia ubiegłego roku. Od tego momentu można je było zrealizować w każdej aptece w Polsce. Od 8 stycznia obowiązkowe jest wystawianie recept w postaci elektronicznej. Papierowe mogą być wydawane w określonych przypadkach.

Pełną funkcjonalność e-recepta daje posiadaczom Internetowego Konta Pacjenta (IKP), które jest dostępne pod adresem pacjent.gov.pl Dzięki IKP zyskuje się dostęp m.in. do historii wszystkich wystawionych e-recept.

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w leczenie, leki, recepta, recepty
Nowości na liście reków refundowanych. Skorzystają pacjenci chorzy m.in. na cukrzycę, depresję i niektóre nowotwory

Nowe leki dla chorych na cukrzycę, depresję i WZW B oraz nowe terapie dla pacjentów z rakiem piersi, płuca i chłoniakami - to główne zmiany na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV