Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

6. rocznica katastrofy smoleńskiej

Dziś mija 6 lat od katastrofy rządowego Tupolewa pod Smoleńskiem.

Zdjęcia ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Zginęli przedstawiciele polskiej elity politycznej i wojskowej, wśród nich prezydent Lech Kaczyński z małżonką i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

W katastrofie lotniczej zginęli Prezydent RP Lech Kaczyński i jego żona Maria

Nie przeżyła żadna z 96 osób znajdujących się na pokładzie samolotu TU-154. Na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej lecieli wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych.

Pałac Prezydencki – 15.04.2010 rok. Wartę honorową pełni delegacja Olsztyna. Fot. B. Świerkowska-Chromy

6 lat po katastrofie smoleńskiej Polska pełna jest dowodów pamięci o jej ofiarach – są patronami szkół, ulic czy rond; przypominają o nich pomniki i tablice oraz inicjatywy społeczne. Socjologowie wskazują, że upamiętnienie buduje naszą tożsamość, ale i bywa rodzajem politycznej deklaracji.

Olsztyn – Plac Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Fot. Łukasz Węglewski

Plany budowy pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej są również w Olsztynie. Monument ma stanąć na rondzie noszącym już taką nazwę, jednak wciąż brakuje 650 tysięcy złotych na realizację przedsięwzięcia.

Piotr Junker prezentuje projekt pomnika polskiego rzeźbiarza mieszkającego w USA Andrzeja Pityńskiego

– Pomnik ma być sfinansowany ze zbiórki społecznej – powiedział Piotr Junker, sekretarz komitetu budowy pomnika.

Warszawa – Krakowskie Przedmieście – 14.04.2010 rok. Fot. B. Świerkowska-Chromy

W całym kraju, także na Warmii i Mazurach, odbywają się uroczystości upamiętniające tę tragedię.

Fot. B. Świerkowska-Chromy

Olsztyn

Fot. Łukasz Węglewski

O godzinie 8.41 – dokładnie w godzinę katastrofy – minutą ciszy i zapaleniem 96 biało-czerwonych zniczy na rondzie Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Olsztynie przedstawiciele władz miasta, radni i mieszkańcy uczcili pamięć ofiar tragedii.

fot. Sławomir Ostrowski

Rocznicowe uroczystości pod patronatem wojewody warmińsko-mazurskiego. Fot. Sławomir Ostrowski

W przeddzień rocznicy (9 kwietnia) rocznicowe uroczystości, pod patronatem wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego, zorganizował Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W południe w konkatedrze św. Jakuba odprawiona została msza, po której uczestnicy obchodów przeszli na Plac Solidarności.

Rocznicowe uroczystości zorganizował w przeddzień rocznicy (9 kwietnia) Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Fot. D. Wojciechowski

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit podkreślał, że to kolejna trudna i bolesna rocznica.

Jerzy Szmit

– Wyjaśnienie przyczyn katastrofy jest polską racją stanu – zaznaczył w swoim przemówieniu wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki

00:00 / 00:00

Rocznicowe uroczystości zorganizował w przeddzień rocznicy (9 kwietnia) Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Fot. D. Wojciechowski

Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny obchody przeniosły się do gmachu Urzędu Wojewódzkiego, w którym Henryk Falkowski wygłosił wykład „Smoleńsk 2010 z polskiej perspektywy”, a uczniowie z IV LO zaprezentowali montaż poetycko-muzyczny pod tytułem Pamiętamy.

Kętrzyn Wilamowo

Obchody 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej na lotnisku w Wilamowie koło Kętrzyna. Fot. L. Tekielski

Kilkaset osób wzięło udział w obchodach 6 rocznicy katastrofy smoleńskiej na lotnisku w Wilamowie koło Kętrzyna. Uroczystości rozpoczęły się o 8:41 a więc w tym samym czasie, w którym 6 lat temu doszło do katastrofy samolotu, którym prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonka i 94 innymi osobami podróżowali do Katynia.

Kilkaset osób wzięło udział w obchodach 6 rocznicy katastrofy smoleńskiej na lotnisku w Wilamowie koło Kętrzyna. Fot. L. Tekielski

Uczestnicy spotkali się przy obelisku upamiętniającym tragedię z 10 kwietnia 2010 roku

Obchody 6 rocznicy katastrofy smoleńskiej na lotnisku w Wilamowie koło Kętrzyna. Fot. L. Tekielski

Wśród ofiar katastrofy były także osoby związane z Warmią i Mazurami. Urodzony w Lidzbarku Warmińskim – biskup Polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski, pochodzący z Jezioran szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego – Aleksander Szczygło, poseł Maciej Płażyński – urodzony w podelbląskich Młynarach i minister Grażyna Gęsicka, która dzieciństwo i młodość spędziła w Rynie i Giżycku.

Kilkaset osób wzięło udział w obchodach 6 rocznicy katastrofy smoleńskiej na lotnisku w Wilamowie koło Kętrzyna. Fot. L. Tekielski

Organizatorami uroczystości w Wilamowie byli starosta kętrzyński, wójt Gminy Kętrzyn i Aeroklub Krainy Jezior.

Elbląg

Fot. Aleksandra Żyła

Uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej odbędą się także w Elblągu. W ich intencji odprawiono mszę w kościele Wszystkich Świętych. Następnie uczestnicy przeszli pod Krzyż Katyński na Cmentarzu Agrykola, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa. Tam złożyli kwiaty i znicze. Obchody zorganizował prezydent Elbląga.

 

(bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Smoleńsk, katastrofa Smoleńska
Ofiary katastrofy smoleńskiej związane z Warmią i Mazurami

10 kwietnia 2010 roku na pokładzie samolotu TU-154 było 96 osób. Wszyscy lecieli na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W katastrofie zginęli przedstawiciele...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV