Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

62 projekty budowy portu

Na budowę terminalu lotniczego w Szymanach złożono 62 projekty architektoniczne. Dziś minął termin nadsyłania prac w konkursie ogłoszonym przez spółkę Warmia i Mazury.

Złożone projekty będą oceniane pod względem formalnym, a potem sąd konkursowy wybierze najlepszy z nich. Wyniki konkursu znane będą pod koniec kwietnia – poinformował prezes spółki, Leszek Krawczyk.

Zainteresowanie konkursem było duże. Zgłosiło się 271 firm, z czego dopuszczono 250 biur architektonicznych. Ostatecznie do organizatora wpłynęły 62 projekty.

Spółka Warmia i Mazury chce, by budynek portu lotniczego w Szymanach nawiązywał architekturą do zalesionego otoczenia. W przyszłości musi też dać się łatwo rozbudować. Zgodnie z założeniami terminal ma zapewnić pełną obsługę ruchu pasażerskiego, w tym m.in. warunki do odprawy pasażerów ze strefy Schengen i spoza niej.

Początkowo obsłużyć by miał 300 tys. pasażerów rocznie, a po ewentualnej rozbudowie – pół miliona.

Rozbudowa lotniska w Szymanach ma kosztować 200 mln zł; unijne dofinansowanie inwestycji ma wynieść do 76 proc. Aby dotacja ta nie przepadła, port lotniczy musi być uruchomiony do 2015 roku. (kan/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w lotnisko, Szymany
Szczytno liczy na Szymany

Samorząd województwa próbuje odebrać lotnisko spółce Port Lotniczy Mazury, bo uważa, że ta spółka nie gwarantuje szybkiego uruchomienia portu. Tymczasem lotnisko musi być uruchomione do 2015...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV