Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

66 tysięcy zł. dla spadkobierczyni późnych przesiedleńców

Sąd Okręgowy w Olsztynie przyznał 66 tysięcy złotych mieszkającej w Niemczech Teresie Kolakowski za ziemię w Gietrzwałdzie, jaką jej rodzice zostawili w 1978 roku.

Poinformował o tym pełnomocnik kobiety mecenas Wojciech Wrzecionkowski. Rodzice Teresy Kolakowski, państwo Sikorski, byli Warmiakami, którzy mieszkali w Gietrzwałdzie. W 1978 roku wyjechali do Niemiec, a ich ziemię przejęła gmina.

Spadek po rodzicach podzieliło między siebie troje ich dzieci, wśród nich Teresa Kolakowski, której w spadku przypadły 4 hektary ziemi.

– Jedno z tych dzieci już odzyskało pieniądze za majątek pozostawiony w Gietrzwałdzie, teraz pieniądze zasądzono pani Teresie, a w październiku rozpocznie się sprawa ostatniego z dzieci – powiedział PAP mecenas Wojciech Wrzecionkowski.

Każde z rodzeństwa domaga się po 66 tysięcy złotych. Mecenas Wrzecionkowski podkreślił, że sprawa o zapłatę za majątek po rodzicach Teresy Kolakowski przebiegła niezwykle sprawnie, bo pozew został wniesiony w kwietniu. Kolakowski do pozwu, od razu, dołączyła zrobioną przez biegłego wycenę majątku.

W olsztyńskim sądzie toczyło się dotąd kilkadziesiąt spraw za mienie pozostawione przez Warmiaków i Mazurów, którzy wyjeżdżali do Niemiec w czasach PRL. Ze Skarbem Państwa sądzili się zarówno ci, którzy wyjechali, jak i ich spadkobiercy. Zdecydowana większość tych osób mieszka obecnie w Niemczech.

 

(PAP/karp/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Gietrzwałd, pieniądze, Warmiak, Wojciech Wrzecionkowski, Warmiaczka, późny przesiedleniec, późni przesiedleńcy, Teresa Kolakowski
20-latek z okolic Biskupca odpowie za kradzieże

Przez 3 miesiące mieszkaniec gminy Biskupiec kradł między innymi samochody i biżuterię. Złodziej popełnił 10 przestępstw na terenie czterech powiatów. Pokrzywdzeni wycenili straty na prawie 150...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV