Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

7 procent Polaków nie stać na ogrzanie domu. To mniej niż średnia Unii Europejskiej

Nieco ponad 7 procent Polaków nie stać, by wystarczająco ogrzać swój dom, przy unijnej średniej na poziomie blisko 9 procent – wynika z danych Eurostatu.

W ciągu dekady odsetek osób, których nie stać na ogrzanie miejsca zamieszkania, spadł w naszym kraju czterokrotnie.

W 2006 roku Polska była w czołówce krajów, po Bułgarii, Portugalii i Cyprze, w których mieszkańcy deklarowali, że nie wystarcza im środków na wystarczające ogrzanie mieszkania. Takiej odpowiedzi udzieliło 28,4 procent ankietowanych. W 2016 roku, z którego pochodzą najnowsze dane opublikowane przez Eurostat, odsetek ten spadł do poziomu 7,1 procent. Oznacza to, że Polska znalazł się poniżej średniej Unii Europejskiej, która wynosi 8,7 procent.

Wyprzedzamy pod tym względem m.in. Węgrów (9,2 procent), Chorwatów (9,3 procent) i Hiszpanów (10,1 procent), którzy częściej deklarowali ubóstwo energetyczne. Analitycy Eurostatu zwrócili uwagę na znaczące różnicę w poszczególnych państwach członkowskich Unii. Największy odsetek osób, które twierdzą, że nie są w stanie ogrzać domu, odnotowano w Bułgarii (39 procent), na Litwie i w Grecji (po 29 procent), na Cyprze (24 procent) i w Portugalii (22 procent). Mniej niż 2 procent populacji ma taki problem w Luksemburgu i Finlandii.

 

Redakcja: BSChromy za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w mieszkanie, ciepło, dom, ogrzanie
„W mojej ocenie placówka prowadzona przez Helper jest nielegalna”. Dyrektor Marcin Jastrzębski gościem Porannych Pytań

O wstrzymaniu dotacji dla Helpera i o pensjonariuszach stowarzyszenia, którzy nie zostali bez opieki mówił w Porannych Pytaniach dyrektor wydziału polityki społecznej urzędu wojewódzkiego w Olsztynie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV