Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

70-latka ma do oddania ponad 3 miliony złotych. Jest najstarszą dłużniczką w Krajowym Rejestrze Dłużników

fot. fotolia.com

Najbardziej zadłużony konsument, notowany w Krajowym Rejestrze Długów, ma do oddania 45,3 milionów złotych – wynika z danych KRD. Gdy do jego długu doda się niespłacone zobowiązania dłużników-rekordzistów z każdego województwa, kwota wzrasta do ponad 122 mln złotych.

Jak podał KRD, wśród liderów zadłużenia przeważają mężczyźni – 13 na 17 konsumentów z najwyższymi długami to panowie. W większości przypadków o odzyskanie pieniędzy od nich starają się fundusze sekurytyzacyjne, które odkupiły długi od pierwotnych wierzycieli. W sumie zadłużenie rekordzistów przekracza 122 milionów złotych, a na ten dług złożyło się 17 osób – wynika z danych KRD.

Aby stworzyć to zestawienie, braliśmy pod uwagę po jednym konsumencie z każdego województwa z najwyższą kwotą długu. Do tych nierzetelnych płatników dołączyliśmy również jednego mężczyznę, którego zadłużenie okazało się być najwyższym z długów konsumentów notowanych w KRD. Niestety, wierzyciel tego pana nie podał jego adresu zamieszkania. Z analizy danych wynika, że średnia wieku najbardziej zadłużonych konsumentów wynosi 53 lata. W gronie rekordzistów przeważają mężczyźni – stanowią oni 76 proc. dłużników z największymi długami.

– wyjaśnił, cytowany w komunikacie, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki.

Najczęściej ich wierzycielami są fundusze sekurytyzacyjne, które odkupiły długi od pierwotnych wierzycieli – wynika z danych KRD. Na ten krok decydują się najchętniej banki, ale także firmy telekomunikacyjne i energetyczne. Jak wskazał KRD, lista zainteresowanych odzyskaniem pieniędzy jest jednak dłuższa. Znajdują się na niej również przedsiębiorstwa z branży budowlanej,  finansowej, firmy windykacyjne, a także gminy.

Spośród konsumentów z najwyższym zadłużeniem z poszczególnych województw, palmę pierwszeństwa, jak podał KRD, dzierży 53-latek z Warszawy. Mężczyzna ma do oddania 11,3 mln złotych, a o odzyskanie od niego pieniędzy stara się fundusz sekurytyzacyjny. Na drugim miejscu uplasował się 60-latek z Wielkopolski. Mieszkający w Poznaniu mężczyzna zadłużył się na 8,95 mln zł. Jego wierzycielem jest również fundusz sekurytyzacyjny oraz firma z branży budowlanej. Na swoim koncie ma także nieuregulowane mandaty za jazdę komunikacją miejską bez biletu. Podium zamyka 46-latek z województwa śląskiego. Jego zadłużenie sięga 8,4 mln złotych, a wierzycielem jest bank oraz towarzystwo ubezpieczeniowe. Ale ten drugi dług jest niewielki, gros zadłużenia to niespłacony kredyt. Według KRD, superrekordzistą jest jednak 40-latek, którego dług wynosi prawie 45,3 mln złotych. Jego wierzyciel, a jest nim jeden z sądów, nie podał adresu tego dłużnika.

Kiedy myślimy o tym, w jaki sposób moglibyśmy rozdysponować taką sumę, w głowie pojawiają się dziesiątki potencjalnych scenariuszy. Za 45 mln złotych można stać się właścicielem 45 stumetrowych mieszkań w Warszawie, czyli de facto dużego bloku. Można również spełniać marzenia, i to nie byle jakie, np. polecieć w kosmos lub kupić prywatną wyspę. Ale posiadacz takiej sumy mógłby też zapewnić sobie „święty spokój”, a tego właśnie brakuje 40-latkowi, który okazał się być rekordzistą, widniejącym na liście nierzetelnych płatników.

– wskazał Adam Łącki.

Jak wynika z danych KRD, ów 40-latek jest również współrekordzistą w innej kategorii dłużników. Jest bowiem jednym z dwóch najmłodszych dłużników-rekordzistów. Jego rówieśnik z województwa podkarpackiego ma zdecydowanie mniejsze zadłużenie. Zwleka z zapłatą 1,9 mln złotych. Na zwrot pieniędzy od niego czeka bank, fundusz sekurytyzacyjny, sąd oraz firma ubezpieczeniowa i koncern energetyczny.

Z kolei najstarszy konsument z największym długiem to 70-letnia mieszkanka województwa warmińsko-mazurskiego. Kobieta widnieje w bazie danych KRD za niespłacenie 3,56 mln złotych. O pieniądze upomina się fundusz sekurytyzacyjny oraz instytucja finansowa.

 

Autor: PA/maja/skr
Redakcja: Łukasz Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zadłużenie, dług
Agencja ratingowa Moody’s podwyższyła ocenę Olsztyna z negatywnej na stabilną

Ubiegłoroczna ocena dała Olsztynowi perspektywę negatywną. Najnowsza analiza fiskalna, także ta w powiązaniu z sytuacją kraju, pozwoliła na podwyższenie noty do stabilnej. W uzasadnieniu agencji Moody's...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV