Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
IMIENINY: Gabrieli, Marka, Seweryna
EUR: 4.2295 CHF: 3.6211
USD: 3.4319 GBP: 4.8368
Logowanie
 

73 lata temu pierwsi osadnicy dotarli do Olsztyna. Potomkowie uczcili ich pamięć

Fot. M. Świniarski

Dokładnie 73 lata temu do Olsztyna dotarła pierwsza grupa polskich osadników. Byli to kolejarze, którzy zamieszkali w budynku przy ulicy Zientary-Malewskiej.

W rocznicę tych wydarzeń władze miasta i organizacje kombatanckie złożyły tam biało – czerwone wieńce.

– Zmierzyli się z dosyć dużymi wyzwaniami. One zapoczątkowały pierwsze transporty ludzi, którzy z Kresów i centralnej Polski, zdążali do Olsztyna, aby zasiedlić te tereny – mówił wiceprezydent Olsztyna Ryszard Kuć.

Jak co roku na olsztyńskim Zatorzu pojawili się kolejarze oraz rodziny ich poprzedników. Jednym z nich był Jan Wyszkowski z Ostrołęki. „Ojciec wspominał, że był to czas trudny i niebezpieczny” – wspomina jego syn – Henryk Wyszkowski:

Ojciec w parowozowni jeździł w Ostrołęce, później transporty wojskowe do Olsztyna przywoził. Mieszkał w tym budynku. (…) Dworzec był wypalony, ciężko było. Nawet rodzina nie mogła przyjechać, bo mogli napaść. Na dzisiejszej alei Wojska Polskiego wisiały jeszcze tablice alei Adolfa Hitlera.

19 lutego 1945 roku przyjechało do Olsztyna czterdziestu dwóch kolejarzy.

Fot. M. Świniarski

Fot. M. Świniarski

Autor: M.Świniarski
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kolejarze, zientary-malewskiej
Na olsztyńskim Zatorzu wybuchł pożar. Mieszkańcy stracili dach nad głową

Jeszcze nie wiadomo, co dalej z osobami, które straciły dach nad głową w wyniku pożaru na olsztyńskim Zatorzu. W spalonym budynku przy ul. Zientary Malewskiej jest...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV