Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

74 lata temu Armia Czerwona zajęła Elbląg

Stare Miasto w Elblągu. Zdjęcie fotolia.com

Dzisiaj jest 74. rocznica zajęcia Elbląga przez Armię Czerwoną. Ponad 50 lat temu datę zajęcia miasta przesunięto z 12 na 10 lutego z powodów propagandowych.

W oficjalnym dokumencie Stalin ogłosił zdobycie miasta 10 lutego, czyli zanim Armia Czerwona miasto zdobyła. Nie wypadało, by oficjalne radzieckie dokumenty zawierały nieprawdę. Stąd przesunięcie wprowadzone w roku 1965, obowiązujące do dziś wbrew prawdzie historycznej – tłumaczy historyk, badacz Elbląga z czasów wojny dr Tomasz Gliniecki.

00:00 / 00:00

Pamiątką po pierwotnie obchodzonym dniu zdobycia, czy też – jak to się mówiło w czasach PRL – wyzwolenia Elbląga, jest ulica 12 Lutego. Po roku 1965 nazwę tej ulicy zaczęto jednak utożsamiać nie ze zdobyciem Elbląga, a ze zburzeniem zamku krzyżackiego w roku 1454, czyli też ważną datą w historii miasta.

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, Armia Czerwona, Tomasz Gliniecki
W Elblągu można otrzymać darmową pomoc prawną. Gdzie trzeba się zgłosić?

Elbląski ratusz przypomina mieszkańcom, że od 1 stycznia więcej osób może korzystać z darmowej pomocy prawnej. Jest realizowana według znowelizowanej ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV