Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

75 lat temu zakończyła się II wojna światowa. „Wszyscy się cieszyli, a mamusia płakała, że tatuś zginął”

75 lat temu kapitulacją nazistowskich Niemiec w Europie zakończyła się II wojna światowa.

Według różnych szacunków, na całym świecie zginęło od 50 do 78 milionów ludzi. Jedną z ofiar był ojciec, pochodzącej z Wołynia mieszkanki Olsztyna, Jadwigi Wesołowskiej, który zginął krótko przed końcem wojny w marcu 1945 roku. Pani Jadwiga, jej mama i dwoje rodzeństwa cudem uniknęli śmierci z rąk ukraińskich nacjonalistów.

Jadwiga Wesołowska tak wspomina chwilę, gdy usłyszała o końcu wojny.

II wojnę światową w Europie zakończyła kapitulacja Niemiec podpisana najpierw 7 maja we francuskim Reims oraz, po proteście ZSRR, 8 maja w Berlinie. Formalnie wojna zakończyła się dopiero 2 września 1945 roku po kapitulacji Cesarstwa Japonii w Azji i na Pacyfiku.

Ewa Faryaszewska – Muzeum Warszawy

Rozmowy oficerów Wehrmachtu i Armii Czerwonej o wytyczeniu linii rozgraniczenia wojsk na zaatakowanym terytorium Polski (wrzesień 1939). Obok spotkanie żołnierzy sowieckich i niemieckich na wschód od Brześcia (20 września 1939)

Autor: P.Karpiszen
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w II wojna światowa, wojna
Od dziś „Wilczy Szaniec” w Gierłoży niedostępny dla turystów. „Chodzi o bezpieczeństwo zwiedzających”

Do odwołania wstrzymano możliwość zwiedzania Ośrodka Edukacji Historyczno-Przyrodniczej "Wilczy Szaniec "- poinformowało Nadleśnictwo Srokowo. Decyzja ma związek z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Nadleśniczy ze Srokowa Zenon Piotrowicz...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV