Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

76. lat temu powstała Armia Krajowa. W Olsztynie i Elblągu wspominano zasłużonych w walce o wolność Polski

Żołnierz Armii Krajowej na uroczystości w Olsztynie, fot. M. Kwiatkowska

Po uroczystościach, w których uczestniczyli kombatanci, samorządowcy i młodzież z Liceum Mundurowego w Olsztynie, złożono kwiaty pod pomnikiem Armii Krajowej. W Olsztynie wspominano zasłużonych w walce o wolność Polski, wręczono także legitymacje nowym i honorowym członkom organizacji.

Lokalne koła Światowego Związku Żołnierzy AK są w Olsztynie i Ostródzie oraz Piszu, nowe – mają powstać w Szczytnie i Mrągowie. Ideą ich władz jest zainteresowanie etosem Armii Krajowej młodych ludzi, którzy także mogą należeć do powstających nowych struktur AK.

Chcemy przekazać młodzieży piękne wartości, zupełnie niepopularne w obecnych czasach: męstwo, uczciwość, odwaga, ale przede wszystkim umiłowanie ojczyzny, patriotyzm, to są te wartości, które staramy się przekazywać młodym ludziom

– mówi Wojciech Gudaczewski z zarządu związku.

00:00 / 00:00

Do lokalnego koła Światowego Związku Żołnierzy AK w Piszu zapisał się Wiesław Pietraszewski.

Byłem internowany w czasie stanu wojennym, byłem sam w Piszu, bo Solidarność się rozleciała, więc wstąpiłem do związku, żeby podtrzymywać tradycje wolnościowe, żeby ten etos walki o niepodległość Polski nie zginął

– mówi Wiesław Pietraszewski.

00:00 / 00:00

Po uroczystościach złożono kwiaty pod pomnikiem Armii Krajowej przy alei Piłsudskiego.

Posłuchaj relacji z Olsztyna Mai Kwiatkowskiej.

W Elblągu pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego parlamentarzyści, kombatanci, władze samorządowe zebrały się by uczcić 76 rocznicę powstania Armii Krajowej.

Uroczystość uświetnił Apel Pamięci i salwa honorowa. Z krótkim programem artystycznym wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 im. Armii Krajowej. Na zakończenie pod pomnikiem złożono kwiaty i znicze.

Posłuchaj relacji Anety Puzdrowskiej.

76. lat temu Związek Walki Zbrojnej, powstały w listopadzie 1939 roku, przekształcił się w Armię Krajową. 14 lutego 1942 roku, Naczelny Wódz, generał Władysław Sikorski, wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Utworzona 76 lat temu AK jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie.

Autorka: M.Kwiatkowska/A.Puzdrowska
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w AK
W Elblągu odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary komunistycznej bezpieki

Tablicę umieszczono na budynku przy ulicy Królewieckiej 100, gdzie tuż po wojnie mieścił się Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa. Obecnie w tym miejscu jest szkoła języków obcych. Tablica...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV