Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

80 lat temu powołana została Służba Zwycięstwu Polski, zalążek Polskiego Państwa Podziemnego

Fot. M. Lewiński

80 lat temu, 27 września 1939 r., w oblężonej Warszawie została utworzona Służba Zwycięstwu Polski. Była to pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa, która dała początek podziemnemu państwu.

W Olsztynie uroczystości związane z 80. rocznicą powołania Służby Zwycięstwu Polski odbyły się przed pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego, tuż obok Sądu Rejonowego.

Hołd poległym kolegom oddał m.in. major Ireneusz Hurynowicz, pseudonim Góra, który wraz z 6. Wileńską Brygadą Armii Krajowej bronił Ostrej Bramy.

Pamiętam jak byliśmy otoczeni w Puszczy Rudnickiej i musieliśmy z niej wyjść, bo nie mogliśmy wytrzymać z głodu. Sowieci pędzili nas pod ścisłą strażą, ale powiedziałem sobie, że ucieknę i udało mi się

– opowiadał reporterowi Radia Olsztyn Ireneusz Hurynowicz.

W uroczystościach uczestniczyli również przedstawiciele władz miasta i regionu. Jak co roku pod pomnikiem nie zabrakło też gości z francuskiej organizacji kombatanckiej Comité du Souvenir Français du Pays de L’Alloeu et d’Artois zrzeszającej żołnierzy i więźniów obozów II wojny światowej.

To dzień, który przypomina nam o tym, że Polacy we wrześniu 1939 roku nie złożyli broni i postanowili walczyć dalej. Rodzi się początek konspiracji. Służba Zwycięstwu Polski dała początek zorganizowanej konspiracji w kraju. Formacja przerodziła się w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową

– mówił z kolei Dawid Zagził z olsztyńskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

Od 1998 r. 27 września obchodzony Dzień Polskiego Państwa Podziemnego, ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej. Od roku 27 września jest również szczególnym dniem dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy tego dnia obchodzą swoje święto.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

80. rocznicę powołania Służby Zwycięstwu Polski świętowano także w Elblągu. Przed elbląskim pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie stanęli kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych, żołnierze, służby mundurowe. Nie zabrakło też uczniów elbląskich szkół. Na wagę tego wydarzenia dla młodych pokoleń zwrócił uwagę poseł PiS Jerzy Wilk, który podkreślił, że obchody tej rocznicy to świetna lekcja patriotyzmu.

00:00 / 00:00

Obecny na uroczystościach wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski podkreślał, jak ważna dla tożsamości narodowej jest pamięć tamtych wydarzeń.

00:00 / 00:00

1 lipca 1945 w związku z wycofaniem uznania międzynarodowego dla Rządu RP na uchodźstwie, przestało też istnieć Polskie Państwo Podziemne. Elbląskie uroczystość zakończył apel pamięci i składanie wieńców i kwiatów pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Żołnierzy Armii Krajowej.

Fot. M. Lewiński

Fot. M. Lewiński

Fot. M. Lewiński

 

Autor: M. Lewiński/ J. Salmonowicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, żołnierze, uroczystości, jubileusz, Państwo Podziemne, Służba Zwycięstwu Polski, Ireneusz Hurynowicz
Olsztyński Telefon Zaufania działa już 45 lat. „Anonimowy Przyjaciel” odbiera około 8 tysięcy telefonów rocznie

Olsztyński Telefon Zaufania "Anonimowy Przyjaciel" świętuje 45-lecie. Jubileuszowa uroczystość odbędzie się o godzinie 13 w Urzędzie Miasta.  Przez wiele lat najczęstszymi problemami osób dzwoniących były alkoholizm...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV