Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

A. Maciejewski: Nie wypracowaliśmy wspólnego spojrzenia, jak budować UE. W. Kossakowski: Chcemy, aby Unia szanowała Polskę

Andrzej Maciejewski i Wojciech Kossakowski. Fot. A. Dybcio

Posłowie z Warmii i Mazur, Wojciech Kossakowski (Prawo i Sprawiedliwość) i Andrzej Maciejewski (Kukiz’15) byli gośćmi Krzysztofa Kaszubskiego w Porannych pytaniach. Rozmawiali m.in o zmianach w Konstytucji, oraz wyborach do Parlamentu Europejskiego.

– Konstytucji nie da się zmienić w jeden dzień – powiedział Andrzej Maciejewski. Poseł odniósł się w ten sposób do propozycji prezydenta Andrzeja Dudy, aby wpisać do Konstytucji przynależność Polski do Unii Europejskiej i NATO:

Zmiany w Konstytucji mogą zająć nawet 5-7 lat. Nie wierzę, że nagle pojawia się pomysł zmian ustawy, i ktoś zaczyna przy tym majstrować. Musi to zostać zrobione na serio, trzeba debaty z udziałem jak najszerszych kręgów politycznych, społecznych. Potrzebujemy Konstytucji na miarę XXI wieku, a nie jednej partii.

Poseł PiS Wojciech Kossakowski odparł, że jego partia już dawno proponowała Kukiz’15 rozpoczęcie prac nad zmianami w Konstytucji:

Oczywiście na zmiany Konstytucji był czas. Jako Prawo i Sprawiedliwość liczyliśmy na to, że Kukiz’15 przystąpi do rozmów. W tej kadencji się nie udało, mam nadzieję, że w przyszłej uda się to zrealizować.

Andrzej Maciejewski stwierdził także, że Polska nie ma jednolitej polityki swojej obecności w Unii Europejskiej:

My na gruncie polskiego parlamentu nie mieliśmy ani jednej debaty plenarnej o przyszłości Polski w Unii Europejskiej. Nie wypracowaliśmy wspólnego spojrzenia na to, jak mamy budować Unię Europejską, czy to ma być Federacja, czy Unia Ojczyzn. Mówimy o elementarnych zasadach. Na rozmowach w Brukseli czy Strasburgu, nie mamy wypracowanego żadnego wspólnego zdania.

Poseł PiS Wojciech Kossakowski przekonywał, że jego partia broni w Brukseli interesów Polski:

My, jako Prawo i Sprawiedliwość chcemy, aby UE szanowała Polskę. Musimy mieć takie same prawa, jak inne kraje, np. Francja, Niemcy, Holandia. Wszystko, co dzieje się w Unii, powinno być obłożone takimi samymi obowiązkami, jak w stosunku do innych państw. Wierzę, że zabiegania Prawa i Sprawiedliwości o tożsamość Polski, o wartości, które Polska i Polacy reprezentują, to jest w tym wszystkim najważniejsze.

Poseł PiS Wojciech Kossakowski jest kandydatem Prawa i Sprawiedliwości z okręgu warmińsko-mazursko-podlaskiego w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Również  z okręgu warmińsko-mazursko-podlaskiego w wyborach do Parlamentu Europejskiego kandyduje z listy Kukuz’15 poseł Andrzej Maciejewski.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Wojciechem Kossakowskim i Andrzejem Maciejewskim

00:00 / 00:00

 

Autor: K. Kaszubski
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Andrzej Maciejewski, konstytucja, zmiany, Wojciech Kossakowski
Zmiany w Konstytucji, rozpoczęcie matur i wystąpienie Donalda Tuska na Uniwersytecie Warszawskim. Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

Gośćmi Krzysztofa Kaszubskiego w audycji byli: Szymon Pelinko - Nowoczesna, Adam Krzyśków - Polskie Stronnictwo Ludowe, Andrzej Maciejewski - Kukiz'15, Jarosław Słoma - Platforma Obywatelska, Dariusz...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV