Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Abp Górzyński: okażmy swe człowieczeństwo przekazując pomoc do Syrii

fot. Marek Lewiński

Archidiecezja i Urząd Wojewódzki włączyły się w akcję „Mleko dla Aleppo”, którą prowadzi Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
W Olsztynie o potrzebie pomocy Syryjczykom opowiadała m.in. siostra Annie Demerjian ze Zgromadzenia Jezusa i Maryi działającego w Damaszku i Aleppo.

W Syrii mieszka 22,5 mln ludzi, w tym około 2 mln Kurdów. Jest też około 190 tys. Ormian i 1,3 mln uchodźców z Iraku. Pomocy humanitarnej potrzebuje ponad 12 milionów osób. W wyniku wojny przesiedlonych zostało 7,6 miliona ludzi. 25% szkół w Syrii zostało zniszczonych lub wykorzystano je jako schronienie. 5,6 mln dzieci zostało dotkniętych kryzysem, spośród nich 1,2 mln zostało zmuszonych do ucieczki z kraju. 11 021 dzieci zostało zabitych od 2011 roku (Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka).

W nocy z czwartku na piątek Stany Zjednoczone wystrzeliły na Syrię około sześćdziesięciu rakiet Tomahawk. To odwet za użycie przez siły rządowe broni chemicznej w prowincji Idlib, gdzie zginęło ponad 80 osób. Pociski spadły na bazę lotniczą Shayrat. Decyzję o ataku podjął prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. To informacje z ostatnich godzin. Ale dla Syryjczyków bombardowania to codzienność od wielu lat. – Nie wiesz kiedy to się stanie. Idziesz na ulicę, czasami musisz biegać, innym razem to życie biegnie, ale już normalnie – mówiła w Olsztynie siostra Annie Demerjian. – Wymieniałyśmy okna w naszym domu już trzy razy.

 – Jednym z najpoważniejszych problemów to brak wody i prądu – podkreślała siostra Annie Demerjian. – Wyobraźcie sobie miasto bez wody przez ponad miesiąc. To walka o przeżycie – dodała.

W samym Aleppo pilnie trzeba pomóc 22 tys. rodzin. – Koszt przetrwania miesiąca to 50 euro – mówił ksiądz Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. – My jako Stowarzyszenie jesteśmy z nimi od początku, m.in. dzięki takim osobom jak siostra Annie – podkreślał ks. Cisło.

W tej dramatycznej sytuacji mleko jest absolutną podstawą zapewniającą odpowiedni rozwój dzieci. Stowarzyszenie uważa, że dzieci Aleppo, którym odebrano beztroskie dzieciństwo, powinny mieć zagwarantowany dostęp do choćby podstawowych produktów, dzięki którym będą mogły przeżyć i prawidłowo się rozwijać. Dlatego najnowszy projekt Papieskiego Stowarzyszenia dotyczy dostarczenia mleka dzieciom w Aleppo, które nie ukończyły 10. roku życia. Program obejmuje ok. 2850 dzieci. Liczba odbiorców jest zależna od liczby urodzin i emigracji poszczególnych rodzin. 2600 dzieci pomiędzy 1 a 10 r. życia otrzymuje mleko w proszku, natomiast 250 noworodków specjalne mleko dla noworodków. Szacowany koszt tego projektu na jeden miesiąc to ok. 20 tys. dolarów co daje w rezultacie ok. 7 dolarów na jedno dziecko na miesiąc.

Wpłaty można dokonywać na konto Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie
Konta złotówkowe:
ING Bank Śląski o/ Warszawa
31 1050 1025 1000 0022 8674 7759 z dopiskiem „Podaruj puszkę mleka”

W akcję włączyły się Archidiecezja Warmińska oraz Urząd Wojewódzki w Olsztynie. – Organizacjom jesteśmy wdzięczni za to, że docierają bezpośrednio do potrzebujących – zaznaczał arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński. – Możliwe to jest tylko dzięki osobom, które zaangażowały się w to także bezpośrednio.

– Wojna w Syrii to dzisiaj chyba największa tragedia humanitarna na świecie – mówił wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. – Dlatego bez wahania zgodziłem się na udzielenie patronatu akcji „Mleko dla Aleppo” – podkreślał wojewoda.

Tymczasem ks. Marian Midura, delegat arcybiskupa ds. misji cieszył się z tego, że Pomoc Kościołowi w Potrzebie zajmuje się konkretami. – Akcja „Mleko dla Aleppo” działa znakomicie. Byliśmy z siostrą Annie w szkole w Waplewie. Ona opowiadała o tym, że mleko jest produktem pierwszej potrzeby. Dzieci zareagowały wspaniale – mówił ks. Midura.

Od 2014 roku Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie dzięki wsparci wielu życzliwych osób przeznaczyło w ramach pomocy finansowej dla Iraku ponad 15 milionów dolarów. Oprócz pomocy humanitarnej Stowarzyszenie niesie także pomoc pastoralną w całym regionie poprzez kształcenie i pomoc egzystencjalną księżom oraz siostrom zakonnym. Dzięki Wsparciu PSPKwP 225 młodych Irakijczyków mogło uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Stowarzyszenie w 2016 roku, dzięki ofiarności ludzi, przygotowało także: 150 tys. paczek żywnościowych, zakup lekarstw, środków czystości (każdego miesiąca obejmuje pomocą około 3 tys. pacjentów, a koszt realizacji tego projektu to około 40. tys. dolarów miesięcznie). Oprócz tego Stowarzyszenie wybudowało 13 szkół, dofinansowało wynajem 3 tys. mieszkań dla 6,5 tys. rodzin oraz przekazało 5,3 tys. plecaków z wyprawką szkolną dla dzieci i młodzieży.

(M.Lewiński)

fot. Papieski Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie

fot. Papieski Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojna, Syria
Odkryj z nami przed i powojenną historię Elbląga

Elbląg obchodzi w tym rok 780. rocznicę powstania. Jest jednym z najstarszych miast w Polsce i najstarszym w województwie warmińsko-mazurskim. Do końca stycznia 1945 roku Elbląg...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV