Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Abp Górzyński planuje obchody rocznicy objawień w Gietrzwładzie

Uroczystości w Gietrzwałdzie. Fot. Łukasz Węglewski

W nadchodzącym roku kościół warmiński będzie celebrował 140. rocznicę objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie i 50. rocznicę koronacji obrazu. Centralne uroczystości zaplanowano na wrzesień.

Metropolita warmiński abp Józef Górzyński zapowiedział, że zaprosi wtedy do Gietrzwałdu „cały episkopat i najwyższe władze państwowe”. – Zdaję sobie sprawę z tego, że mamy dużą „konkurencję”, bo w przyszłym roku jest i 100. rocznica objawień w Fatimie i 300. rocznica koronacji obrazu z Jasnej Góry. Ale nie zniechęcamy się, Gietrzwałd wart jest przypominania, warto pamiętać o tym, co tu się wydarzyło. –  podkreślił abp Górzyński. W ocenie metropolity warmińskiego celebrowanie rocznicy objawień w Gietrzwałdzie winno mieć wymiar nie tylko lokalny, ale i ogólnokrajowy.

Kuria w Olsztynie planuje również, że w 2017 roku co miesiąc do Gietrzwałdu będą przybywały pielgrzymki, cyklicznie będą się tam też odbywać rekolekcje i spotkania ruchów religijnych.

Gietrzwałd jest jedynym w Polsce i jednym z 12 na świecie miejsc objawień maryjnych uznanych oficjalnie przez Watykan za autentyczne. W 1877 roku 13-letniej Justynie Szafryńskiej i 12-letniej Barbarze Samulowskiej ukazała się Matka Boża, która przemówiła po polsku i prosiła o codzienne różańcowe modlitwy. Od 2005 roku trwa proces beatyfikacyjny Barbary Samulowskiej, która w dorosłym życiu została zakonnicą i większą część życia spędziła w Gwatemali.

Fot. Łukasz Węglewski

Główne uroczystości odpustowe i dożynki archidiecezjalne w Gietrzwałdzie. Fot. Łukasz Węglewski

Pielgrzymi w Gietrzwałdzie. Fot. Łukasz Węglewski

Fot. Łukasz Węglewski

Fot. Łukasz Węglewski

Gietrzwałd – Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Fot. Łukasz Węglewski

(pap/kan/łw/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Gietrzwałd, uroczystości
Arcybiskup Górzyński: Święta zachęcają do tego, by dzielić się miłością

Gościem Porannych Pytań Polskiego Radia Olsztyn był Jego Ekscelencja ksiądz Arcybiskup Józef Górzyński, Metropolita Warmiński. Rozmawiał z nim Marek Lewiński. Święta Bożego Narodzenia zachęcają do tego,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV