Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

ABW zatrzymała podejrzanych w sprawie karuzeli podatkowych. Zabezpieczono mienie wartości 18 milionów złotych

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się obrotem paliw z wykorzystaniem tzw. karuzeli podatkowej – poinformował  rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

ABW zatrzymała  Jacka P. i Marka M., którzy są podejrzani o przestępstwa skarbowe przy wykorzystaniu mechanizmu tzw. karuzeli podatkowej. Grupa przestępcza, w  której działali  naraziła Skarb Państwa na straty o łącznej wartości co najmniej 23 milionów złotych.

Obaj zatrzymani są podejrzewani o udział w zorganizowanej grupie przestępczej działającej terenie czterech województw: warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i mazowieckiego. Zatrzymani zakładali tam spółki zajmujące się obrotem paliwami płynnymi. Powiązane ze sobą biznesowo nie płaciły podatku VAT . Podczas przeszukania zabezpieczono  ponad 1,5 miliona złotych w gotówce.

To nie pierwsze zatrzymania w tej sprawie. ABW na przełomie marca i kwietnia zatrzymała cztery osoby: dwóch członków grupy przestępczej, do której należeli Jacek P. i Marek M. i dwóch organizatorów. Z kolei w maju w Piasecznie zatrzymano w tej samej sprawie jednego członka grupy, który zajmował się rekrutowaniem i obsługą logistyczną tzw. słupów.

W lipcu ABW zatrzymała właściciela stacji paliw – Jarosława K., który współpracował z rozbitą grupą przestępczą świadomie kupując po zaniżonej cenie paliwa pochodzące z procederu przestępczego dla sieci swoich stacji. Jednocześnie. przyjmował korzyści finansowe uzależnione od ilości nabytego towaru. Efektem jego działalności było sprowadzanie do Polski większych ilości paliwa od litewskich i estońskich firm. W trakcie przeszukania lokali zajmowanych przez Jarosława K. zabezpieczono środki majątkowe w kwocie 13 milionów zł oraz dwa pojazdy o wartości ok. miliona złotych.

Do tej pory w prowadzonych pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie zarzuty zostały postawione 10 podejrzanym. Wartość zabezpieczonego mienia w toku przedmiotowego postępowania przygotowawczego wynosi ponad 18 milionów złotych.
Autor: Grzegorz Bruszewski/PAP
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w abw, VAT, uwaga
Płetwonurkowie poszukują mężczyzny w jeziorze Dargin

Na wysokości Rogu Pierkunowskiego dwóch mężczyzn wypadło z łódki. Jeden przytrzymał się dryfującej łódki i gdy dopłynął do brzegu, zaczął szukać kolegi. Po około dwóch godzinach...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV