Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Adam Krzyśków: Musimy się nauczyć zbierać selektywnie odpady. Dariusz Rudnik: Nowela wprowadzi zakaz przetwarzania zmieszanych odpadów w spalarniach

Od lewej Adam Krzyśków (PSL) i Dariusz Rudnik (PiS). Fot. B.Świerkowska-Chromy

O planowanych przez rząd zmianach w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach rozmawiali goszczący w Porannych Pytaniach Adam Krzyśków z Polskiego Stronnictwa Ludowego i Dariusz Rudnik z Prawa i Sprawiedliwości.

Jednym z założeń projektu jest likwidacja regionalizacji odbioru odpadów. Adama Krzyśków uważa, że ustawa z 2011 roku uporządkowała sytuacje na rynku odpadów.

Wprowadzenie ustawy miało na celu uporządkowanie tej sytuacji i zidentyfikowanie dokąd te odpady trafiają. W każdej gminie funkcjonowało wtedy małe składowisko odpadów. Często były to jakieś stare żwirownie i miejsca, które przez lata były traktowane jako podręczne składowisko i dlatego było tanio.

Radny wojewódzki Dariusz Rudnik jest przekonany, że nowelizacja ustawy obniży cenę odbioru odpadów.

Faktycznie w centralnym rejonie województwa warmińsko-mazurskiego za grube nasze i unijne pieniądze stworzono molocha, który nazywa się ZGOK. Zostały w to wciągnięte 34 gminy. W ZGOK-u dominującą rolę odgrywa Olsztyn. Umowy tak skonstruowano, że okoliczne gminy muszą płacić bez względu na to jaką stawkę zaproponuje Zakład.

Adam Krzyśków przekonuje, że selektywna zbiórka odpadów jest największym problemem w realizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

To niestety jest nasza słaba strona. Najlepsze i najdroższe instalacje nie dadzą rozwiązania. Musimy się nauczyć zbierać selektywnie i propozycja noweli, która zakłada, że strumienie będą zbierane już u źródła. Odpady jeśli mają właściciela można zbierać selektywnie.

Dariusz Rudnik cieszy się z planowanych przez rząd zmianach w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

W tych 24 zmianach, które proponuje ministerstwo jest jeszcze jedna bardzo ważna rzecz, czyli wprowadzenie zakazu przetwarzania w spalarniach zmieszanych odpadów komunalnych pochodzących z gmin. To powinno dać do myślenia prezydentowi Olsztyna.

Projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach opublikowało centrum legislacyjne rządu.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

 

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za K.Kaszubski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w odpady, PiS, śmieci, ZGOK, nieczystości, Adam Krzyśków, składowisko, Dariusz Rudnik
Od dziś zapłacimy więcej za wywóz śmieci. W Olsztynie ceny wzrosły dwukrotnie, w Elblągu znacznie mniej

Od 1 kwietnia obowiązują nowe stawki za wywóz nieczystości. Od dziś śmieci w Olsztynie drożeją o prawie 100 procent. Mieszkańcy Elbląga o 30 procent więcej. Olsztyn...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV