Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Adam Ołdakowski: Jest nadzieja na normalną pracę posłów w sejmie

Adam Ołdakowski

Pierwsze posiedzenie sejmu po zakończeniu okupacji sali plenarnej przez posłów opozycji przebiegło wyjątkowo sprawnie – poinformował gość Porannych Pytań Parlamentarnych Polskiego PiS Adam Ołdakowski z Bartoszyc. – Posłowie opozycji byli wyjątkowo zdyscyplinowani. Poseł wyjaśnił też, iż ustawa w sprawie budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną jest konieczna z uwagi na koszt tej inwestycji – 900 milionów złotych; ustawa umożliwi też sprawny przebieg tej ważnej dla gospodarki regionu inwestycji. Poseł poinformował także, że powołanie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w miejsce dwóch istniejących agencji spowoduje oszczędności.

Andrzej Piedziewicz: W czwartek zakończyło się 34 posiedzenie sejmu. To było pierwsze pełne posiedzenie po proteście opozycji, blokada trwała od 16 grudnia 2016 roku do 12 stycznia 2017 roku. W jakim nastroju to posiedzenie przebiegało?

Adam Ołdakowski: Muszę powiedzieć, że był fajny nastrój. Głosowania przebiegały szybko. Do tej pory posłowie opozycji, to samo co na komisjach zgłaszali na sesji plenarnej, a teraz byli zdyscyplinowani. Myślałem, że zakończymy o północy, a koniec był o 21. Poszło szybko i fajnie. Mam nadzieję, że sejm zacznie normalnie pracować, nie będzie wyskoków, że zyskamy na pracy sejmu.

Andrzej Piedziewicz: A jakie są nastroje na korytarzach, jak patrzycie się na siebie na korytarzach sejmowych?

Adam Ołdakowski: Normalnie, ja się witam z posłami opozycji, rozmawiam.

Andrzej Piedziewicz: Trwają prace sejmu nad powołaniem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. To zupełnie nowa instytucja. Czym ona miałaby się zająć?

Adam Ołdakowski: To będzie efekt połączenia części Agencji Rynku Rolnego z Agencją Nieruchomości, część ARR przejdzie pod Agencję Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa. Ubędzie jedna agencja i dzięki temu zrobimy oszczędności. Nowy ośrodek zajmie się częścią zadań ARR, ale nie płatnościami.

Andrzej Piedziewicz: Czy Krajowy Ośrodek ma się zająć doradzaniem rolnikom?

Adam Ołdakowski: Bardziej to będzie pomoc dla rolników i pomoc dla samorządów, będziemy mieli więcej środków finansowych.

Andrzej Piedziewicz: Kiedy ten Ośrodek zacznie funkcjonować

Adam Ołdakowski: Wejście w życie planowane jest od września.

Andrzej Piedziewicz: Inne ważne głosowanie w sejmie, to pierwsze czytanie ustawy o budowie kanału przez Mierzeję Wiślaną. Sejm skierował rządowy projekt ustawy do dalszych prac w komisjach. Ważny projekt dla naszego regionu.

Adam Ołdakowski: Bardzo ważny, zwłaszcza dla Elbląga i okolic. Port elbląski zacznie się rozwijać, będzie swobodny rozwój portu, blokowanego dotąd przez Rosjan.

Andrzej Piedziewicz: Czy do tego trzeba specjalnej ustawy?

Adam Ołdakowski: Tak, bo potrzeba ogromnych środków finansowych, dodatkowych, 900 milionów złotych. Ustawa pozwoli też ruszyć do przodu z tą inwestycją.

Andrzej Piedziewicz: Jeszcze jedno głosowanie miało miejsce, niby techniczne, ale ważne, nad zmianami w zasadach powoływania władz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Do tej pory podlegały one pod marszałków, a teraz mają podlegać pod wojewodów.

Adam Ołdakowski: To było pomieszane. Narodowy Fundusz podlega ministrowi środowiska, a wojewódzkie podlegają marszałkom.

Andrzej Piedziewicz: A czerpią pieniądze z Narodowego Funduszu?

Adam Ołdakowski: Oto właśnie chodzi. Teraz to będzie lepiej działać.

Andrzej Piedziewicz: Jest pan bardzo aktywny na polu zgłaszaniu interpelacji. Pana ostatnia interpelacja złożona razem z posłem Małeckim dotyczyła rodzin, które korzystaja z programu Rodzina 500 plus, ale planują wyjazd zagranicę. Panowie pytanie ministra, czy nadal będą objęci programem?

Adam Ołdakowski: Młodzi, którzy planują wyjazd z kraju mnie o to pytają, dlatego wystąpiłem z tym do ministra.

Andrzej Piedziewicz: A pana zdaniem, powinni nadal otrzymywać pomoc?

Adam Ołdakowski: Jeśli wyjeżdża po to, żeby zarobić, a nie po socjal, to tak, bo w Polsce nie dostaną tego wsparcia, a nam tej dzietności brakuje.

Posłuchaj rozmowy z posłem Adamem Ołdakowskim.

00:00 / 00:00

 

 

(as)

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sejm, rolnictwo, Mierzeja Wiślana, Agencja Rynku Rolnego, Adam Ołdakowski, WFOŚiGW, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Schetyna: w sobotę powołamy pełnomocników do wyborów samorządowych

W sobotę powołamy pełnomocników i przedstawimy koncepcję, tak abyśmy w ciągu kilku miesięcy byli gotowi do wyborów samorządowych- powiedział w piątek w Olsztynie szef PO Grzegorz...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV