Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Adam Pietrzak: w tym roku w regionie posadzimy 22 miliony drzew. W całej Polsce będzie ich pół miliarda

Andrzej Pietrzak fot. Łukasz Sadlak

Na terenach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Olsztynie ruszyło wielkie sadzenie drzew. Leśnicy przygotowali kilka milionów sadzonek. O wiosennej akcji mówił Adam Pietrzak, rzecznik RDLP w Olsztynie, który był gościem Bliższych spotkań Polskiego Radia Olsztyn.

Krzysztof Kaszubski: Dzień dobry.

Adam Pietrzak: Darzbór.

Krzysztof Kaszubski: Bór daje, dlatego że w borze była lekka zima.

Adam Pietrzak: Była lekka zima, jak od kilku lat. Dobra wiadomość dla zwierzyny, która jest w dobrej kondycji. Dla nas początek wiosny to okres najpiękniejszego elementu pracy leśników, czyli sadzenia lasu.

Krzysztof Kaszubski: Miliony drzew mają się pojawić w polskich lasach.

Adam Pietrzak: Dokładnie, na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, w tym roku posadzimy prawie 22 miliony drzew, a w skali całego kraju będzie to pół miliarda. Wyliczyliśmy, że co minutę Lasy Państwowe sadzą tysiąc drzew. Są to olbrzymie liczby. Niekwestionowaną królową warmińsko-mazurskich lasów pozostaje sosna zwyczajna, której posadzimy 8 milionów sztuk. To nie jest przypadek, bo żyzność gleby sprawia, że właśnie sosna rośnie najlepiej. Natomiast w miejscach, gdzie gleba jest bardziej żyzna przebudowujemy drzewostan sadząc bardziej wymagające gatunki liściaste. Dlatego drugie miejsce w rankingu drzew, które sadzimy, zajmuje dąb. Przygotowaliśmy 7,2 miliona sztuk.

Krzysztof Kaszubski: Z tego najbardziej będą zadowolone dziki…

Adam Pietrzak: Dziki, ale i inne zwierzęta są naturalnymi mieszkańcami lasu. Dziki w lesie nie są tylko szkodnikami. One wyjadają pędraki, więc są często naszymi sprzymierzeńcami.

Krzysztof Kaszubski: Czyli mówienie, że dzików jest za dużo w lasach to nie są to złe informacje?

Adam Pietrzak: Jest ich pewnie za dużo w kontekście upraw rolnych. I tu też się kłania to, że zimy są łagodne i pogłowie dzika jest tak duże. Nie ma naturalnej selekcji poprzez uporczywe zimy, z dużą pokrywą śnieżną.

Krzysztof Kaszubski: Robicie obecnie z lasów regionu lasy mieszane. Takie mam wrażenie?

Adam Pietrzak: To prawda. Wzrasta ilość gatunków liściastych, takich jak dąb czy buk. To jest przebudowa drzewostanu, tak aby lasy były mieszane – żeby były zdrowsze, było w nich więcej gatunków roślin i zwierząt. By była większa bioróżnorodność. Odchodzi się od monokultur, gdzie jeszcze np. Prusacy sadzili sosnę, aby mieć jak największą rentę. My te drzewostany przebudowujemy tam, gdzie się da, zwiększając udział gatunków liściastych. W ciągu kilkudziesięciu lat w Polsce wzrósł on z 13% do 23%. Są to naprawdę duże liczby.

 

Posłuchaj całej rozmowy z Adamem Pietrzakiem

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

(ls)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w las, drzewa, Krzysztof Kaszubski, Bliższe spotkania, Lasy Państwowe, Adam Pietrzak
Na terenach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie ruszyło wielkie sadzenie drzew. Tej wiosny leśnicy posadzą nowe lasy na powierzchni prawie 4 tysięcy hektarów

540 hektarów to odnowienia naturalne, czyli takie, gdzie nowy drzewostan powstaje z samosiewów. To przykład naśladowania i wykorzystywania zjawisk zachodzących w lasach naturalnych. Sadzone będą przede...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV