Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Adam Sierzputowski: budowa ZUOK ruszy na wiosnę 2014 roku

Adam Sierzputowski – prezes Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie. Fot. Ł. Sadlak

Komisja Europejska przyznała dofinansowanie na budowę Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych (ZUOK) w Tracku pod Olsztynem, który ma obsłużyć 37 gmin – poinformował gość Radia Olsztyn, prezes spółki ZGOK Adam Sierzputowski.

Decyzja KE zapadła 26 listopada 2013 roku. Budowa zakładu ma kosztować 160 mln zł, a dotacja KE wyniesie 134 mln zł. Natomiast koszt budowy całego systemu gospodarki odpadami to około 230 mln zł. Na brakującą kwotę Rada Nadzorcza Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie przyznała pożyczkę, która zamyka cały montaż finansowy projektu.

W lipcu 2015 roku zakład musi zostać oddany, a cały projekt rozliczony do końca 2015 roku – dodał gość „Porannych Pytań”.

Część odpadów z 37 gmin ma być spalanych – potwierdził prezes Sierzputowski. Pozostaje pytanie, gdzie? Czy w Olsztynie, czy też odpady do spalania będą wożone poza granice województwa.  – Początkowo na pewno odpady będą wożone poza województwo, do jakiejś cementowni, póki nie zbudujemy  własnej spalarni. A to kiedy zbudujemy będzie zależało od tego, czy 37 gmin uzyska na ten cel dofinansowanie Komisji Europejskiej. Jeśli tak się stanie, to taka instalacja mogłaby powstać pod koniec 2017 roku. – wyjaśnił prezes Sierzputowski.

We wtorek 17.12. spółka ZGOK podpisała w Mrągowie umowę na zaprojektowanie i budowę trzech stacji przeładunkowych odpadów: w Medynach, Polskiej Wsi i Trelkowie. Pierwotnie miały powstać cztery stacje, ale taką ilość zakwestionowała Inicjatywa Jaspers*. W ciągu roku stacje przyjmą 40 tysięcy ton śmieci. Odpady nieprzetworzone będą składowane w Wysiece pod Bartoszycami. – Ale nie jest wykluczone, że 37 gmin poszuka składowiska położonego bliżej Olsztyna – dodał prezes Sierzputowski.

W 37 gminach obsługiwanych przez stacje, wytwarzanych będzie w sumie około stu tysięcy ton odpadów. Do trzech składowisk trafiać będzie  43 tys. ton śmieci rocznie. (as)

*Inicjatywa JASPERS udziela pomocy w przygotowywaniu projektów wysokiej jakości, które kwalifikują się do otrzymania wsparcia z funduszy strukturalnych i spójności w państwach członkowskich UE. (as)

Z Adamem Sierzputowskim rozmawia Leszek Cimoch:

00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w odpady, ZGOK, ZUOK, Sierzpotowski, spalarnia
Nielegalne składowisko odpadów w Dzierzkach

Wcześniej wieś Narajty, teraz Dzierzki koło Jedwabna. Kolejne nielegalne składowisko odpadów w powiecie szczycieńskim. O sprawie poinformowali nas Państwo - nasi słuchacze. Na miejscu był Mirosław...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV