Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wapnowanie gleb sposobem na walkę z suszą. „Pojawiły się duże pieniądze na ten program”

Fot. M.Zbrożek

Do 16 września do gmin województwa warmińsko-mazurskiego wpłynęło ponad 2 tysiące 200 wniosków o oszacowanie strat po suszy.

Chociaż to 1/10 tego co było w ubiegłym roku, to i tak warto pomyśleć, jak zapobiegać skutkom suszy. O tym rozmawiano na konferencji rolników z powiatu ełckiego, zorganizowanej przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olecku. Jak mówi dyrektor oleckiego ODR-u Robert Nowacki, jedną z możliwości jest wapnowanie gleb. Są pieniądze dla rolników, którzy chcą zastosować tę metodę. Do tony czystego składnika można dostać nawet 300 złotych dopłaty.

Program cieszy się dużym zainteresowaniem. Skorzysta z niego Mieczysław Masińczyk, rolnik z gminy Ełk. Jego zdaniem wapnowanie to dobra metoda i jeśli można skorzystać z dotacji, to należy tak zrobić.

Zapobieganiu suszy ma pomóc również rządowy program tzw. małej retencyjności. Wnioski o dotacje z programu małej retencyjności np. na budowę studni głębinowych czy zbiorników na deszczówkę będzie można składać już wkrótce.

Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek

00:00 / 00:00

Fot. M.Zbrożek

Autor: M.Zbrożek
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, rolnicy, Robert Nowacki, susza, ODR, program
Kolejne powiaty z Warmii i Mazur z funduszami na modernizację dróg

24 drogi w powiecie ostródzkim, 19 w iławskim i 11 w działdowskim czeka modernizacja. W Ostródzie i Nidzicy podpisano dziś szereg umów na dofinansowanie inwestycji z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV